صدای مهبانگ به درخواست یک پسر بچه نوجوان تهیه شد:

جهان هنگام تولد زمزمه می کرد…

پژوهشگران با تحلیل تابش زمینه کیهانی ، متوجه شده اند صدای مهبانگ بیش از آنکه شبیه یک بانگ بلند بوده باشد ، به همهمه ای عمیق می ماند …

پژوهشگران دانشگاه واشینگتن در سیاتل توانستند فایلهای صوتی مرتبط با مهبانگ را تولید کنندکه به سادگی روی یک دستگاه رایانه شخصی قابل اجرا است . صدای مهبانگ (BIG BANG) بیشتر شبیه پرواز نیمه شب یک هواپیمای جت بزرگ در فاصله 30 متری از سطح زمین است که دقیقا از بالای سر شما عبور می کند.

امواج صوتی عظیم مهبانگ ، درون ماده ی داغ ودرخشانی منتشر شدند که اندکی پش از مهبانگ ، جهان را پر کرد. این امواج صوتی ، مواد را فشرده یا کشیده می کردند واین مواد فشرده یا کشیده شده ، نواحی فشرده را داغتر می کردند ونواحی منبسط شده راسردتر .باوجود آنکه ، 14 میلیارد سال است جهان در حال گسترش یافتن وسرد شدن است، این امواج صوتی ، ردپای خودرا به صورت تغییرات دمایی موجود در پس تابش گلوله آتشین مهبانگ باقی گذاشتند ، موجودی که نام آنرا تابش زمینه ی کیهانی گذاشته ایم وبا مهبانگ فقط 300 هزار سال تاخیر زمانی دارد .

اما ، ایده ی این امواج صوتی هم شنیدنی است . پسر بچه ای 11 ساله به یکی از استادان فیزیک دانشگاه واشسنگتن مراجعه کرد وبه اوگفت : به عنوان پروژه ی مدرسه باید نشان دهد صدای مهبانگ چگونه بوده است ! این استاد فیزیک هم مجبور شد ، کلی فکر کند تا بفهمد چگونه می توان صدایی را که 13/7 میلیارد سال پیش تولید شده است ، بازسازی کرد.

او به ناسا مراجعه کرد وتوانست از اطلاعات فضا پیمای WMAP که چند سال پیش به فضا پرتاب شد استفاده کند.ماهواره ی WMAP برای آن طراحی شده بود تا بتواند اختلافات بسیار جزیی موجود در دمای نقاط مختلف آسمان را اندازه گیری کند . به کمک همین ماهواره بود که چند ماه پیش سن جهان با دقت 100 میلیون سال تعییین شد : 2/0+_ 7/13 میلیارد سال.

با توجه به این اختلافات دمایی ، او توانست فرکانس امواج صوتی ای را محاسبه کند که در 760 هزارسال

نخستین عالم در جهان منتشر می شد .درآن زمان قطر جهان فقط 18 میلیون سال نوری بود.

این زمانی بود که امواج صوتی مهبانگ آنقدر فرکانس پایین داشته باشند که قابل شنیدن شوند.

این استاد دانشگاه مجبور شد این فرکانس هارا یکصد هزار میلیارد میلیارد (ده به توان 23) بار مقیاس بندی کند…

به هر حال ، بلندی و اوج این امواج صوتی نشان می دهد در جهان ابتدایی چه روی داده است . انبساط جهان به حدی مشهود بوده است که امواج صوتی کشیده می شوند و فرکانس انها افت پیدا می کند.

برای شنیدن صدای تولد عالم می توانید به این پایگاه اینترنتی رجوع کنید .

http://staff.washington.edu/seymour/BigBangSound_2.wav

منبع :ویژه نامه ی علمی کاشف (86) روزنامه ی جام جم ، یکشنبه 18 آبان 1382

لازم به ذکر است در آرشیو دانشگاه فوق مقالات بسیار خوبی در زمینه های آستروفیزیک ، نظریه ریسمان ، …در آدرس اینترنتی زیر موجود می باشد:

www.npl.washington.edu/AV/

ودر این آدرس اینترنتی ، John G. Cramer فیزیکدان ، چگونگی شبیه سازی  صدای مهبانگ را توضیح می دهد.

http://www.analogsf.com/0404/altview.shtml

با آرزوی موفقیت برای تمامی جوانان علاقمند و جویای علم ایرانی و فتح قله های علم ودانش

منبع :دنیای اسرار آمیز

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2 شهریور 1389    | توسط: میلاد    | طبقه بندی: آسمان و فیزیک،     |
نظرات()