تبلیغات
درباره حقایق پنهانی که شاید ما نبینیم - نگاهی بر جنگ 33 روزه حزب‌الله لبنان از آغاز تا پایان (2)

نگاهی بر جنگ 33 روزه حزب‌الله لبنان از آغاز تا پایان (2)

جنگنده های اسراییلی روز یكشنبه 22 مرداد ( 13 آگوست ) با انجام عملیات هلی برد، دهها تن از نیروهای چتر باز خود را در منطقه « یاطر » پیاده كردند و این نیروها در كمین نیروهای حزب الله لبنان گرفتار شدند. در این درگیری های بسیار سخت، نیروهای چتر باز اسراییل پس از ساعت ها درگیری مسلحانه و حتی در برخی از مناطق درگیری های تن به تن با نیروهای حزب الله مجبور به عقب نشینی از این منطقه شدند...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تشدید حملات موشكی حزب الله به سرزمین های اشغالی
پس از تصویب گسترش عملیات زمینی رژیم صهیونیستی در كابینه این رژیم، پلیس لبنان دهم مرداد ( اول آگوست ) از تشدید درگیری میان ارتش اسراییل و نیروهای حزب الله در یك منطقه مرزی در جنوب لبنان خبر داد. این درگیری ها در منطقه «الطیبه» ، « العدیسه » و « كفر كلا » در شرق صور از سه روز قبل از این آغاز شده بود.
رزمندگان حزب الله در بیانیه ای اعلام كردند كه اسراییلی ها درصدد به دست گرفتن كنترل « مثلث روستاهای عیتا الشعب، القوزح و رامیه » بر آمدند، اما پس از رویارویی با مقاومت رزمندگان حزب الله مجبور به عقب نشینی شدند. در این ارتباط شبكه تلویزیونی العربیه اعلام كرد بر اثر درگیری در منطقه « عیتا الشعب » واقع در جنوب لبنان 35 سرباز اسراییلی كشته و یا مجروح شدند و خسارات سنگین از جمله انهدام دست كم شش تانك، دو بلدوزر نظامی و شماری نفربر زرهی به ارتش اسراییل وارد شد.
محمد رعد از فرماندهان حزب الله نیز اعلام كرد تا پیش از جنایات قانا، حزب الله روزانه حدود 120 موشك روانه سرزمین های اشغالی می كرد كه این حجم از آتش در دو روز گذشته از مرز 200 موشك گذشته است. وی افزود: علاوه بر افزایش حجم و گسترش مناطق زیر آتش، در چند روز گذشته نوع جدیدی از موشك های پر قدرت و دور پرواز را عملیاتی كرده ایم كه اصابت چند فروند از آنها با حجم بیش از 100 كیلوگرم مواد منفجره، پادگانی را در منطقه عفوله به نابودی كشانده است.(27)

 


ناكام ماندن عملیات رژیم صهیونیستی در ربودن سید حسن نصرالله
حزب الله در پاسخ به بمباران مناطق غیر نظامی و تأسیسات زیربنایی لبنان، 20 شهرك صهیونیست نشین را یازدهم مرداد ( 2 آگوست ) با شلیك 200 موشك، هدف قرار داد. شهرهایی كه مورد هدف این موشك ها قرار گرفتند عبارت بودند از « تسویل »، « صفد »، « كریات شمونه »، « كفر جلعاد »، « مسكاف عام »، « نهاریا »، « حیفا »، «مرغلیوت» ، « میعان باروخ »، « طبریا » و « كوش ». همچنین منطقه « بیسان » در فاصله 65 كیلومتری مرز لبنان برای نخستین بار هدف موشك باران حزب الله قرار گرفت.
دو مركز نظامی مهم اسراییل به ویژه مقر نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در شرق طبریا موسوم به « عین حامور » از جمله اهدافی بودند كه برای نخستین بار موشكباران شدند كه تلفات و خسارات سنگینی به این مناطق وارد شد. منابع صهیونیستی از زخمی شدن 23 نفر در حمله حزب الله به مركز نظامی عین حامور خبر دادند. مركز رادرهای نظامی رژیم صهیونیستی در بلندی های جلبوع در شمال فلسطین اشغالی هم هدف موشكهای حزب الله قرار گرفت و به آتش كشیده شد.
تلاش بالگردهای رژیم صهیونیستی برای پیاده كردن نیرو در نزدیكی شهر بعلبك لبنان نیز با شكست مواجه شد و در سه محور دیگر رزمندگان حزب الله مانع پیشروی ماشین جنگی اسراییل شدند. اقدام بامداد روز چهارشنبه 11 مرداد ( 2 آگوست ) رژیم صهیونیستی در پیاده كردن نیرو در اطراف بیمارستان دارالحكمه در شهر بعلبك در جنوب لبنان، بزرگترین عملیات هلی برد هوایی ارتش اسراییل بود كه هدف از آن ربودن سید حسن نصرالله، دبیر كل حزب الله بود. در این عملیات كه حدود هزار نیروی ویژه اسراییلی در اطراف بیمارستان بعلبك پیاده شدند، سه نفر به نامهای حسن دیب نصرالله و پسرش بلال حسن نصرالله و دامادش احمد صالح العوده كه هیچ ارتباطی به سید حسن نصرالله نداشتند، ربوده شدند. نیروهای اسراییلی پیش از این و در شب چهارشنبه نیز هلی برد كرده بودند كه هدف از آن ربودن « شیخ محمد یزبك » از رهبران حزب الله لبنان بود.(28)

 


ضربات سنگین حزب الله به صهیونیست ها
مبارزان حزب الله لبنان طی بیست و سومین و بیست و چهارمین روز از جنگ ( 12 و 13 مرداد – 3 و 4 آگوست ) ضربات سنگین و بی سابقه ای به رژیم صهیونیستی وارد ساختند. حزب الله در 13 مرداد بیش از صد و بیست موشك كاتیوشا به شهركهای صهیونیست نشین در شمال فلسطین اشغالی شلیك كرد. طی این درگیری ها و شلیك موشك ها 12 صهیونیست كشته و 10 نفر زخمی شدند.
حزب الله در 12 مرداد هم در كمتر از یك ساعت صد فروند موشك به اسراییل شلیك كرده بود كه به شهرها و شهركهای كریات شمونه، طبریه، روش بینا و صفد اصابت كرد. این در واقع قدرتنمایی و نمایشگر توان موشكی حزب الله برای ادامه جنگ بود كه از نظر روانی اسراییل را دچار سر در گمی و هراس می نمود.
در همین زمان هم یكی از سخنگویان ارتش رژیم صهیونیستی اعلام كرد در درگیری های جنوب لبنان چهار سرباز اسراییلی به دست نیروهای مقاومت كشته شدند و یك نظامی دیگر زخمی شد. با كشته شدن این صهیونیست ها، شمار كشته های اسراییل پس از حمله به لبنان به غیر از تلفات ناوچه های جنگی كه 80 نفر بود، به 41 نظامی و 27 غیر نظامی رسید.
در طی این مدت جنگنده های رژیم صهیونیستی نیز در حمله هوایی به منطقه القاع در شمال بقاع 23 نفر را به شهادت رساند و 15 نفر زخمی را نیز زخمی نمود.(29)
به دنبال این اقدامات و تحركات جبهه های جنگ، سید حسن نصرالله، دبیركل حزب الله نیز در اظهاراتی، اعلام كرد در صورت حمله جنگنده های صهیونیست ها به بیروت، رزمندگان حزب الله « تل آویو » را موشك باران خواهند كرد. رژیم صهیونیستی نیز در واكنش به این تهدید اعلام كرد كه اگر حزب الله لبنان، تل آویو را هدف حملات موشكی قرار دهد، تمامی زیر ساخت های لبنان را نابود می كند.(30)

 


اصابت موشكهای حزب الله به 20 كیلومتری تل آویو
حزب الله لبنان شنبه 14 مرداد ( 5 آگوست ) در پاسخ به تجاوزات مكرر جنگنده های ارتش رژیم صهیونیستی به شهرهای جنوب و شرق لبنان و نیز هدف قرار دادن مناطق مسكونی در جنوب بیروت، شهر صهیونیستی « الخضیره » در 20 كیلومتری شمال شهر تل آویو را هدف موشكهای خود از نوع « خیبر – 1 » قرار داد كه دورترین منطقه اصابت موشك های حزب الله تا این زمان محسوب می شد. به دنبال این موفقیت، موج جدیدی از موشك های حزب الله به اطراف شهر حیفا در شمال فلسطین اشغالی نیز شلیك شد.
در 14 مرداد ( 5 آگوست ) هواپیماها و بالگردهای نظامی رژیم اشغالگر قدس، روستاها و مناطق مختلف شهر شیعه نشین صور در 80 كیلومتری جنوب بیروت پایتخت لبنان را بمباران كردند. در این حمله هوایی كه با گلوله باران كشتی های جنگی رژیم صهیونیستی مستقر در دریای مدیترانه و در ساحل صور همراه بود، شماری از شهروندان لبنانی زخمی شدند و خسارات فراوانی به منازل مسكونی آنان وارد شد. هدف ارتش رژیم صهیونیستی از بمباران شهر صور و پیاده كردن كماندوها و نیروهای ویژه خود در این شهر به منظور آدم ربایی اعلام شد كه با تیر اندازی نیروهای مقاومت اسلامی شاخه نظامی حزب الله به سوی آنها، این عملیات خنثی شد.(31)

 


تداوم حملات موشكی حزب الله
در حملات موشكی حزب الله لبنان ( 15 مرداد – 7 آگوست ) به كریات شمونه و الجلیل الاعلی در شمال سرزمین های اشغالی 19 صهیونیست كشته و دهها نفر زخمی شدند. رزمندگان حزب الله همچنین تلاش ارتش اسراییل را در نفوذ به منطقه « البیاضه » در جنوب لبنان خنثی كردند. در جریان این عملیات تعدادی از نظامیان صهیونیست كشته و زخمی شدند.
حملات موشكی اسراییل به لبنان نیز همزمان با ارائه طرح مشترك آمریكا و فرانسه به شورای امنیت گسترش یافت. در این حملات منطقه الكفور، نبطیه، حولا، قبریخا، زحله، ضهور، الشویر، سلطان یعقوب در بقاع، عنیتا، منطقه التفاح، كفر زید، ناقوره و قرعون هدف موشكهای اسراییلی قرار گرفتند.(32)
عملیات حزب الله با رمز «یا علی» در خاك اسراییل
رزمندگان حزب الله دوشنبه شب ( 16 مرداد ـ 7 آگوست ) و صبح سه شنبه ( 17 مرداد ـ 8 آگوست ) هجوم صهیونیست ها به منطقه بیت الشعب را دفع و سه دستگاه تانك پیشرفته مركاوای آنها را منهدم كردند كه سرنشینان آن كشته یا زخمی شدند. رزمندگان حزب الله پنج نظامی صهیونیست را هم در اطراف بنت جبیل به هلاكت رساندند و شمار دیگری را زخمی كردند و پایگاه هوایی ارتش اسراییل را در منطقه جبل میرون در شمال فلسطین اشغالی گلوله باران كردند.(33)

 


حزب الله لبنان همچنین 17 مرداد (8 آگوست) 160 موشك به شمال فلسطین اشغالی شلیك كرد. شهر عكا و شهرك های كریات شمونه، دفنه، دان، كفر بالوم، هاگوشاریم، گونین، تاووت، مردخای، یاووم، رمات نفتالی، اویویم و حامیم هدف این موشك ها قرار گرفتند.(34)
رزمندگان حزب الله سحرگاه 17 مرداد به مناسبت ولادت امام علی ( ع) در عملیاتی نفوذی با رمز « یا علی » به پایگاه نظامیان صهیونیست در منطقه ناقوره در شمال فلسطین اشغالی یورش بردند و تعدادی از آنان را به هلاكت رسانده یا زخمی كردند.(35)
افزایش تلفات سربازان اسراییلی
در حمله موشكی و درگیری نظامی نیروهای مقاومت اسلامی شاخه نظامی حزب الله در 18 مرداد ( 9 آگوست ) با نیروهای رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان، 13 نظامی این رژیم كشته و 52 نفر زخمی شدند. در حمله موشكی حزب الله به خانه ای در روستای «دبل» در جنوب شرقی لبنان كه اسراییلی ها آن را اشغال كرده بودند، سی تن از آنان كشته و زخمی شدند.
مقاومت اسلامی همچنین مانع پیشروی ارتش صهیونیستی در دو محور جدید شد و اجازه نداد صهیونیست ها وارد شهرك القنطره در مرجعیون و نیز برج الملوك در جنوب شرقی لبنان شوند.
رژیم صهیونیستی نیز آیین تشییع شهیدان شهرك « الغازیه » در جنوب لبنان را به خاك و خون كشید. مردم شهرك الغازیه نزدیك شهر سنی نشین « صیدا » روز سه شنبه ( 17 مرداد ـ 8 آگوست ) هنگام تشییع جنازه 14 تن از قربانیان حمله اسراییل، با بمباران دوباره این شهرك روبرو شدند كه طی آن 15 لبنانی دیگر شهید شدند. رژیم صهیونیستی پیش از حمله به شهرك الغازیه، منطقه الشیاح در جنوب بیروت را كه محل اسكان آوارگان بود، مورد هدف قرار داد و 32 تن از جمله شماری زن و كودك را شهید و 75 تن را زخمی كرد.(36)

 


انهدام سومین و چهارمین شناور جنگی ارتش رژیم صهیونیستی
مبارزان حزب الله عصر 20 مرداد ( 11 آگوست ) یك ناوچه اسراییلی موسوم به «سوپر دیفورا» را در سواحل « صور » هدف قرار دادند و به طور كامل آن را منهدم كردند. ناوچه فوق در لحظه انهدام 12 سرنشین داشت كه همگی آنها كشته یا زخمی شدند و به فاصله چند ساعت از آن، حزب الله یك قایق جنگی دیگر اسراییل را در آبهای ساحلی شهر شیعه نشین صور، با موشك هدف قرار داد و آن را غرق كرد.
ارتش اسراییل در حالی كه با تبلیغات پر سر و صدا از آغاز تهاجم گسترده خود برای تجاوز و ورود به خاك لبنان سخن می گفت در همان اولین ساعات روز پنجشنبه 19 مرداد ( 10 آگوست ) با مقاومت شجاعانه رزمندگان حزب الله روبه رو شد. شلیك بیش از 150 موشك به شهرهای منطقه مركزی و شمال اسراییل بار دیگر توان موشكی حزب الله را به نمایش گذاشت. این موشكباران علیه مقرهای نظامی و محل تجمع نیروهای ارتش متجاوز و تأسیسات اقتصادی اسراییل انجام شد. در همین رابطه منابع صهیونیستی به سقوط 16 موشك در شهر حیفا اعتراف كردند. بر اثر این موشك باران دهها صهیونیست زخمی شدند.

 


مبارزان حزب الله همچنین 14 دستگاه تانك و چهار بولدوزر رژیم صهیونیستی را در منطقه مرزی جنوب لبنان منهدم كردند و در درگیری هایی كه در مناطق دست خیام و مرجیعون در نزدیك نقطه مرزی لبنان با فلسطین اشغالی داشتند، نیروهای اشغالگر را مجبور به عقب نشینی كردند. در این درگیری ها نظامیان صهیونیست با ورود به پادگان مرجعیون، نظامیان لبنانی موجود را به گروگان گرفتند و از آنان به عنوان سپر انسانی استفاده كردند.
بدین ترتیب با به هلاكت رسیدن و زخمی شدن بیش از 53 صهیونیست، مرگبارترین روز برای ارتش صهیونیستی از آغاز تهاجم به جنوب لبنان رقم خورد و به همین دلیل برای رژیم اشغالر قدس این روز، روز سیاه و خونبارترین روز نبرد به حساب می آید.
در سی امین روز مقاومت و به رغم ادعاهای رژیم صهیونیستی مبنی بر لغو طرح حمله به لبنان تا روز یكشنبه 22 مرداد ( 13 آگوست )، جنگنده های این رژیم صبح روز جمعه 20 مرداد (11 آگوست)، مناطق جنوب، شمال و شرق لبنان و همچنین حومه جنوبی بیروت را مورد حملات گسترده خود قرار دادند. در حمله این جنگنده ها به منطقه عكار در شمال لبنان 12 غیر نظامی شهید و 29 تن دیگر زخمی شدند.
جنگنده های رژیم صهیونیستی، همچنین چندین بار نیز پل المدهون در شهرك قبعیت را مورد هدف قرار دادند. شهرهای صور، النبطیه و پل الزهرانی در جنوب صیدا كه راه ارتباطی صور و النبطیه محسوب می شود نیز مورد حملات هوایی جنگنده های اسراییلی قرار گرفت و این امر به قطع ارتباط این مناطق با دیگر مناطق جنوبی منجر شد.
مناطق حاره حریك، صفیر، ماضی، معوض و الشیاح از حومه های جنوب بیروت نیز 12 بار مورد حملات موشكی رژیم صهیونیستی قرار گرفت.(37)

 


پاسخ كوبنده حزب الله به سنگین ترین تهاجم اسراییل
همزمان با تلاش آمریكا، انگلیس و فرانسه برای تحمیل قطعنامه 1701 شورای امنیت به حزب الله، جنوب لبنان به گورستان تانك های رژیم صهیونیستی تبدیل شد. رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان شنبه 21 مرداد ( 12 آگوست ) موفق شدند ضمن جلوگیری از پیشروی یك گردان زرهی ارتش اسراییل، تعداد 21 دستگاه تانك پیشرفته مركاوا را نابود سازند و شماری از كماندوهای ارتش این رژیم را هدف قرار دهند. ارتش اسراییل از صبح شنبه با انجام یك حمله بزرگ زرهی در محورهای الطیبه ـ القنطره ـ عیشت القصر درجنوب لبنان تلاش كرد به سمت وادی الحجیر پیشروی كند كه با مقاومت سرسختانه مبارزان حزب الله روبرو شد. در جریان این درگیری ها و مقاومت شدید حزب الله، هفت نفر از كماندوهای اسراییل كشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.
با وجود صدورقطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل، ناظر بر توقف اعمال خصمانه و جنگی، جنگنده های ارتش رژیم صهیونیستی شنبه 21 مرداد (12 آگوست) با نقض این قطعنامه، 16 غیر نظامی را در جنوب لبنان شهید كردند. این جنگنده ها دو بار روستای «رشاف» نزدیك شهرك « بنت جبیل » در جنوب لبنان را بمباران كردند كه در نتیجه 16 نفر شهید و دهها نفر دیگر زخمی شدند.
هواپیماهای رژیم اشغالگر قدس شب شنبه نیز با حمله به كاروان آوارگان لبنان كه از مرجعیون در جنوب شرق این كشور به سمت استان بقاع در غرب در حركت بودند، هشت نفر را شهید و 36 نفر را زخمی كردند. نیروگاه بندر سنی نشین صیدا در 40 كیلومتری جنوب بیروت نیز مورد حمله جنگنده های اسراییلی قرار گرفته و ویران شد.(38)

 


تلفات سنگین ارتش صهیونیستی در آخرین روز جنگ
جنگنده های اسراییلی روز یكشنبه 22 مرداد ( 13 آگوست ) با انجام عملیات  هلی برد، دهها تن از نیروهای چتر باز خود را در منطقه « یاطر » پیاده كردند و این نیروها در كمین نیروهای حزب الله لبنان گرفتار شدند. در این درگیری های بسیار سخت، نیروهای چتر باز اسراییل پس از ساعت ها درگیری مسلحانه و حتی در برخی از مناطق درگیری های تن به تن با نیروهای حزب الله مجبور به عقب نشینی از این منطقه شدند و یك فروند هلی كوپتر رژیم صهیونیستی هدف نیروهای حزب الله قرار گرفت كه سقوط كرد و هشت نظامی سرنشین آن به هلاكت رسیدند.
همچنین نیروهای اسراییلی با نیروهای حزب الله در منطقه وادی حجیر درگیر شدند و در این درگیری ها دهها سرباز اسراییلی كشته و زخمی شدند. هلی كوپترهای اسراییلی به دلیل كوهستانی بودن منطقه حتی موفق به انتقال زخمی ها و كشته های خود از این منطقه نشدند.
درگیری در منطقه بیاضه نیز باعث كشته و زخمی شدن بیش از 15 سرباز اسراییلی شد.
مقامات امنیتی اسراییل با ارائه آماری از میزان تلفات ارتش اظهار داشتند تلفات و خسارات ارتش اسراییل در درگیری های دو روز گذشته ( 21 و 22 مرداد) بی سابقه بوده است به طوری كه تعداد تلفات اسراییل به بیش از 27 كشته و 120 زخمی رسیده است.

 


به رغم آنكه كوفی عنان، دبیر كل سازمان ملل متحد اعلام كرد كه از 23 مرداد آتش بس میان اسراییل و لبنان برقرار خواهد شد، ارتش اسراییل یكشنبه 22 مرداد، آخرین روز جنگ، حملات شدیدی را علیه شمال لبنان آغاز و 20 بار نیز طی دو دقیقه جنوب بیروت را بمباران كرد.
منطقه الحوش در جنوب شرقی شهر صور و بقاع نیز همچنین آماج حملات جنگنده های اسراییلی قرار گرفتند كه طی آن چند تن كشته و زخمی شدند.
جنگنده های اسراییلی همچنین بار دیگر ساختارهای زیر بنایی لبنان را هدف قرار دادند به طوری كه شش پمپ بنزین در اطراف شهر صور مورد هدف قرار گرفتند.
همچنین منطقه « علی النهری » در 20 كیلومتری جنوب بعلبك در شرق لبنان چهار بار مورد حمله قرار گرفت كه طی آن سه غیر نظامی كشته و 19 تن دیگر زخمی شدند. در منطقه « عیتا الفخار » هم حملات اسراییل گسترش یافت به گونه ای كه طی این حملات دو نظامی لبنانی زخمی شدند.
در جریان بمباران جنگنده های اسراییلی به واحدهای مسكونی در برج شمالی در شرق صور یك زن به همراه سه فرزند و خدمتكارش در زیر آوارها كشته شدند.
در پاسخ به بمباران شهرهای جنوب لبنان، مقاومت اسلامی حزب الله، شهركهای صهیونیست نشین شمال سرزمین های اشغالی را با دست كم 120 فروند موشك مورد هدف قرار داد.
حزب الله همچنین یك فروند هواپیمای شناسایی رژیم صهیونیستی را در جنوب لبنان سرنگون كرد.(39)

 


قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل

اعضای شورای امنیت سازمان ملل پس از گذشت یك ماه از جنگ گسترده اسراییل علیه لبنان، به اتفاق آرا، قطعنامه 1701 در مورد « لزوم توقف اعمال خصمانه و جنگی در این كشور را تصویب كردند.
در مقدمه این قطعنامه از تلاش های « فواد سنیوره » نخست وزیر لبنان به ویژه از طرح هفت ماده ای وی برای گسترش حاكمیت دولت بر جنوب لبنان، استقبال و خاطر نشان شده است كه نباید سلاحی بدون اجازه و موافقت این دولت درخاك لبنان وجود داشته باشد. در مقدمه قطعنامه همچنین آمده است با توجه به حساسیت مسئله زندانیان، از همه تلاش ها با هدف حل و فصل مسئله زندانیان لبنانی در بند اسراییل حمایت و از تصمیم نخست وزیر لبنان، برای اعزام 15 هزار نظامی به جنوب استقبال می شود.
18 بند این قطعنامه به شرح زیر است:
1 – با توجه به اینكه بحران لبنان تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی است از حزب الله و اسراییل خواسته شده تا اعمال خشونت آمیز و خصمانه علیه یكدیگر را متوقف كنند.
2 – پس از توقف كامل اعمال خصمانه، از اسراییل خواسته شده تا همه نیروهای خود را از جنوب لبنان خارج و به پشت « خط آبی » سازمان ملل منتقل كند. از دولت لبنان نیز خواسته شد تا نیروهای ارتش این كشور را با هماهنگی نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل « یونیفل » همزمان با عقب نشینی اسراییل به جای نیروهای اسراییلی مستقر كند.
3 – با تأكید بر اهمیت گسترش حاكمیت دولت لبنان بر همه خاك این كشور، دولت لبنان باید با اجرای قطعنامه های 1559 ( ناظر به خلع سلاح شبه نظامیان ) و 1680 ( ناظر بر به رسمیت شناختن حق حاكمیت لبنان به وسیله سوریه و ترسیم مرزهای میان دو كشور ) و بندهای مربوط به « پیمان طایف » سیطره خود را بر خاك لبنان كامل كند و سلاح و قدرت نظامی غیر از سلاح و قدرت دولت لبنان وجود نداشته باشد.

 


4 – احترام به « خط آبی » ( كه سازمان ملل سال 2000 میلادی میان لبنان و فلسطین اشغالی ترسیم كرد ) ضروری است.
5 – پشتیبانی از همه قطعنامه های تصویب شده پیشین در شورای امنیت در ارتباط با حاكمیت و استقلال دولت لبنان در چارچوب مرزهای بین المللی و مطابق پیمان آتش بس سال 1994 میان این كشور و اسراییل ضروری است.
6 – از جامعه جهانی خواسته شده است تا دولت لبنان را برای بازسازی این كشور كمك و یاری كند.
 7 – از همه طرف ها خواسته شده است تا مانع رسیدن كمك به آوارگان نشوند و در راه عبور كمك ها از گذرگاههای امن و بازگشت آوارگان كارشكنی نكنند.
8 – از اسراییل و لبنان خواسته شده به برقراری آتش بس دایم و ایجاد راه حل دراز مدت بر اساس مبادی و اصول زیر اقدام كنند:
الف ) احترام كامل به « خط آبی » سازمان ملل در جنوب لبنان.
ب ) اجرای تدابیر امنیتی برای جلوگیری از اعمال خصمانه و ایجاد منطقه خالی از سلاح، میان خط آبی و رود لیتانی ( 20 كیلومتری عمق لبنان ) و نیز تنها سلاح موجود در این منطقه باید سلاح ارتش لبنان و نیروهای یونیفل باشد.
ج ) اجرای كامل قطعنامه های 1559 و 1680 و خلع سلاح نیروهای شبه نظامی.
د ) اسراییل باید نقشه های باقی مانده نزد این رژیم از مناطق مین گذاری شده در خاك لبنان را در اختیار دولت لبنان قرار دهد.
9 – دبیر كل سازمان ملل از لبنان و اسراییل برای حل دراز مدت بحران بر اساس بند هشتم منشور شورای امنیت حمایت كند.
10 – از دبیر كل سازمان ملل خواسته شده است تا با همكاری طرف های بین المللی و طرف های ذی ربط در مورد بندهای قطعنامه های 1559 و 1680 و خلع سلاح و ترسیم مرزهای بین المللی لبنان و مناطق مورد اختلاف از جمله كشتزارهای شبعا اقدام و پیشنهادهای خود را ظرف 30 روز به شورای امنیت ارائه كند.

 


11 – تصمیم گرفته شد تا نیروهای یونیفل تجهیز شوند و شمار آنان به 15 هزار نفر افزایش یابد.
12 – در حمایت از خواست دولت لبنان برای گسترش حاكمیتش، نیروهای بین المللی برای كمك به این دولت در مناطق مختلف مستقر شده و این اجازه را دارند كه اقدامات لازم را در منطقه استفرار یافته، اتخاذ كنند تا منطقه عملیاتی آنان به منطقه ای برای بروز اعمال خصمانه تبدیل نشود.
13 – از دبیر كل سازمان ملل خواسته شد تا تدابیری را برای تضمین قدرت یونیفل با هدف انجام مأموریت های مشخص شده در این قطعنامه اتخاذ كند و دولت های شركت كننده باید از هر نوع كمك به آن دریغ نكنند.
14 – از دولت لبنان خواسته شده است تا از ورود سلاح به داخل مرزهای خود جلوگیری كند و از نیروهای یونیفل خواسته شده است تا دولت لبنان را در این زمینه یاری دهد.
15 – از همه كشورها خواسته شده است تا گامهای ضروری برای جلوگیری از فروش سلاح به شهروندان، موسسات، نهادها و گروههای لبنانی و آموزش نظامی این گروهها بردارند مگر آنچه كه دولت لبنان و یونیفل اجازه داده باشد.

 


16 – مدت مأموریت یونیفل تا 31 اوت سال 2007 میلادی ( دهم مرداد 1386 ) تمدید می شود.
17 – از دبیر كل سازمان ملل خواسته شده است تا ظرف یك هفته گزارشی به شورای امنیت درباره اجرای قطعنامه ارائه دهد.
18 – بر ضرورت اهمیت تحقق صلح همه جانبه در خاورمیانه مبتنی بر قطعنامه های 242 و 338 شورای امنیت (ناظر به خروج اسراییل از سرزمین های اشغال شده اعراب) تأكید شد.(40)
در این قطعنامه موارد قابل تأملی وجود دارد كه به بخشی از آنها اشاره می شود:
در بند اول قطعنامه، از به كار بردن كلمه جنگ (...) خودداری شده و به جاری آن از تعبیر اعمال خشونت آمیز و خصمانه استفاده شده است چرا كه .... بار حقوقی داشته و به استناد آن می توان جنایات جنگی رژیم صهیونیستی را در لبنان تحت تعقیب قرار داد اما خشونت (....) كلمه ای خنثی و بدون بار حقوقی است. عدم تصریح به كلمه ..... دفاع از مقامات دولتی و فرماندهان جنگی اسراییل است.
در بند اول قطعنامه، این حزب الله است كه ابتدا و قبل از اسراییل باید دست از خشونت ها بردارد.
در مقدمه قطعنامه، شورای امنیت به صورت جانبدارانه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط اسرای اسراییلی شده است اما درباره زندانیان لبنانی فقط به « تلاش برای آزادی آنان » اكتفا شده است.
در بند دوم قطعنامه آمده ( پس از توقف كامل اعمال خصمانه، از اسراییل خواسته شده تا همه نیروهای خود را از جنوب خارج و به پشت خط آبی سازمان ملل منتقل كند ) عبارت ( توقف كامل اعمال خصمانه ) عبارتی مبهم است كه می تواند هر گونه تحرك، جابجایی و نقل و انتقال نیروهای مقاومت حزب الله را مغایر با توقف كامل اعمال خصمانه معرفی نماید و دستاویزی برای ارتش رژیم صهیونیستی برای حضور در مناطق اشغالی جنوب لبنان باشد.

 


قطعنامه 1701 بر اساس فصل ششم شورای امنیت صادر و به تصویب رسیده است. فصل ششم بر خلاف فصل هفتم، از ضمانت اجرایی محكمی برخوردار نمی باشد و در صورت استنكاف رژیم صهیونیستی از برخی مفاد آن، هیچ تحمیل و اجباری در آن لحاظ نشده است.
بر اساس بندهای قطعنامه 1701، آتش بس به صورت شناور آمده است به گونه ای كه احتمال فراگیری و زمان اجرای آن زیر سوال رفته است. از این رو ارتش صهیونیستی پس از تصویب قطعنامه اعلام كرد كه به مدت یك هفته به حملات خود در لبنان ادامه خواهد داد.
بر اساس بند 8 قطعنامه، بخش جنوبی لبنان یعنی حد فاصل مرز تا رودخانه لیتانی، از لبنان جدا شده و تا آینده ای نامشخص از تحت حاكمیت دولت لبنان خارج می شود.
در مقدمه و بندهای سوم و هشتم و دهم قطعنامه بر اجرای قطعنامه 1559 سازمان ملل تأكید شده است كه این به معنای خلع سلاح حزب الله می باشد.
بند اول قطعنامه، از حزب الله خواسته است كه تمامی « اقدامات نظامی » خود را پایان دهد، اما از اسراییل خواسته كه « به تمامی اقدامات نظامی تهاجمی » خود پایان دهد. این بدان معناست كه دست رژیم صهیونیستی برای هر گونه عملیات نظامی علیه حزب الله به بهانه دفاع مشروع باز می باشد.
در بند 2 كه از نیروهای سازمان ملل مستقر در مرزهای لبنان سخن به میان آمده، عبارت به كار گرفته شده این است كه « دولت لبنان و یونیفل ( نیروهای پاسدار صلح ) با پایان یافتن اقدامات نظامی، نیروهای خود را در جنوب لبنان مستقر خواهند كرد ». در صورتی كه وظیفه یونیفل استقرار در خط آبی و نه جنوب لبنان است.

 


قطعنامه 1701 هیچ اشاره ای به زمینه های برپایی آتش جنگ در لبنان نكرده است اما با ناداوری محض و گنجاندن عبارت « از زمان حمله حزب الله به اسراییل » حزب الله را آغازگر جنگ معرفی كرده است.
در مقدمه قطعنامه، از نظامیان اسراییلی به عنوان « ربوده شده » و نه « اسیر » نام برده شده است. همچنین از اتباع لبنانی در بند رژیم صهیونیستی با عنوان « زندانی هایی كه بازداشت » شده اند نام برده شده است. ضمن آن كه هیچ اشاره ای به غیر نظامی بودن آنها نشده است.
در بند پنج و دوازده قطعنامه، خروج اسراییل از جنوب لبنان در حد خواسته دولت لبنان ( مطابق پیمان آتش بس 1949 ) و نه خواسته شورای امنیت معرفی شده است.
قطعنامه 1701، درباره خروج نظامیان صهیونیست از جنوب لبنان، به ذكر عبارت « تا پشت مرز آبی » اكتفا می كند و تكلیف مزارع شبعا را به بررسی طرح هفت ماده ای لبنان كه از آن صرفاً با وصف « پیشنهادات » یاد شده، موكول می كند.
خروج نیروهای اسراییلی مشروط به استقرار كامل و مجهز 15 هزار نیروی صلح سازمان ملل یاد شده كه استقرار این نیروها ممكن است ماهها به طول كشیده و رژیم صهیونیستی در این فرصت می تواند به بخش های مهمی از سنگرها، نقشه های عملیاتی و تجهیزات نظامی حزب الله دست پیدا كند.
در این قطعنامه هیچ اشاره ای به « عدم تناسب » میدان اهداف و شیوه جنگی اسراییل با اهداف اعلام شده ندارد. انهدام پل ها، بیمارستان ها، مساجد، كلیساها، مدارس، جایگاههای سوخت، تأسیسات زیربنایی و... هیچ توجیه نظامی ندارد. علاوه بر آن كه این رژیم هیچ گونه خسارتی نیز در قبال این انهدام های غیر قابل توجیه پرداخت نخواهد كرد.

 


قطعنامه 1701 را باید مكمل قطعنامه 1559 سازمان ملل مبنی بر خلع سلاح حزب الله دانست. این قطعنامه فرصت مغتنمی را به سران رژیم صهیونیستی جهت تجدید ساختار نظامی و سیاسی خواهد داد. در مفاد قطعنامه 1701، هیچ گونه اشاره ای به آتش بس فوری نشده است.
بر اساس عرف و قواعد بین المللی، نیروهای حافظ صلح جهت جلوگیری از اقدامات تجاوزكارانه رژیم صهیونیستی باید در منطقه ای در داخل فلسطین اشغالی مستقر شوند اما این موضوع نادیده گرفته شده است.( 41 )

 

 

 

 

 

 

پی‌نوشت‌ها:

27- روزنامه جمهوری اسلامی 11/5/1385.
28- همان 12/5/1385.
29- همان 14/5/1385.
30- همان 14/5/1385.
31- همان 15/5/1385.
32- روزنامه كیهان 16/5/85.
33- روزنامه رسالت 18/5/1385.
34- روزنامه كیهان 18/5/1385.
35- روزنامه رسالت 18/5/1385.
36- روزنامه جمهوری اسلامی 19/5/1385.
37- همان 21/5/1385.
38- همان 22/5/1385.
39- روزنامه كیهان 23/5/1385.
 40 ـ روزنامه جمهوری اسلامی 22/5/1385
 41 ـ هفته نامه صبح صادق، ش 264، 23/5/1385.


حسین كاوشی
مزکز اسناد انقلاب اسلامی

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 مرداد 1389    | توسط: میلاد    | طبقه بندی: حوادث تاریخی،     |
نظرات() 
http://canadianopharmacy.com/
پنجشنبه 10 مرداد 1398 10:46 ق.ظ

Superb advice. With thanks.
canadian drug store canada vagra online canadian pharmacy canadian medications list pharmacy online canadian pharmacies buy viagra usa online pharmacies legitimate canadian mail order pharmacies trusted pharmacy canada scam
http://foevovan.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 05:28 ب.ظ

Lovely forum posts. Kudos!
cipla cialis online cialis diario compra india cialis 100mg cost cialis tadalafil online where do you buy cialis cialis from canada viagra or cialis click here to buy cialis cialis generic low cost cialis 20mg
Buy generic cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 02:58 ق.ظ

Amazing a good deal of terrific information!
cialis tablets for sale generic cialis at the pharmacy cialis generika dosagem ideal cialis free cialis only here cialis pills buy cialis online legal try it no rx cialis brand cialis generic generic cialis review uk
http://lunchsporcal.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 09:52 ق.ظ

Thanks a lot! An abundance of write ups.

cialis online cialis tablets australia comprar cialis navarr tarif cialis france click here cialis daily uk cialis generic walgreens price for cialis purchase once a day cialis cialis professional from usa prix de cialis
Buy cialis
جمعه 31 خرداد 1398 05:43 ب.ظ

Thanks! I like this!
costo in farmacia cialis prices for cialis 50mg 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 10mg prix pharmaci generic for cialis generic cialis 20mg tablets cialis cipla best buy cialis 5 mg funziona american pharmacy cialis cialis coupons printable
enter site natural cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:07 ق.ظ

Fantastic content. Cheers.
cialis dose 30mg prezzo cialis a buon mercato cheap cialis cialis for sale cialis billig cialis et insomni the best choice cialis woman cialis 200 dollar savings card cialis 5 mg para diabeticos cialis dosage
http://namehand.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:08 ب.ظ

You actually reported that fantastically.
calis cialis pills only now cialis 20 mg cialis 20mg cheap cialis cialis 30 day sample cialis coupons printable cilas cialis generico canadian cialis
http://kaybizdie.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:41 ب.ظ

You explained it superbly!
free generic cialis cialis 10 doctissimo how to buy cialis online usa precios de cialis generico online cialis canadian discount cialis american pharmacy cialis achat cialis en europe achat cialis en europe cipla cialis online
http://marnobooks.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:52 ب.ظ

You actually suggested this wonderfully.
sialis warnings for cialis cialis pills brand cialis nl side effects of cialis how do cialis pills work side effects of cialis order a sample of cialis import cialis cialis 100 mg 30 tablet
http://waitranev.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:18 ق.ظ

You said it perfectly..
cialis tadalafil online try it no rx cialis cialis herbs cialis 20 mg cost prezzo cialis a buon mercato cialis 10mg prix pharmaci precios cialis peru cialis 5 mg funziona cialis purchasing costo in farmacia cialis
generic cialis online
شنبه 25 خرداد 1398 03:33 ب.ظ

Amazing a lot of beneficial tips!
tadalafil cialis online nederland cialis 5 mg scheda tecnica canadian cialis cialis for sale south africa brand cialis generic cialis 100mg suppliers cialis manufacturer coupon generic for cialis cialis 30 day sample
non prescription cialis online pharmacy
جمعه 24 خرداد 1398 11:01 ق.ظ

Info effectively taken!!
enter site natural cialis cialis official site ou trouver cialis sur le net cialis daily new zealand cialis ahumada if a woman takes a mans cialis wow look it cialis mexico we choice cialis uk cilas prices for cialis 50mg
Buy cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:20 ب.ظ

Whoa a lot of valuable info!
cialis for sale in europa cialis therapie cialis patent expiration click here cialis daily uk cialis patentablauf in deutschland cialis generico lilly walgreens price for cialis canada discount drugs cialis fast cialis online buy cialis online cheapest
http://sleepanfi.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:30 ق.ظ

Terrific data, Many thanks!
buy cialis online legal cialis daily low cost cialis 20mg cialis savings card import cialis cialis flussig dose size of cialis cialis for daily use cialis super acti il cialis quanto costa
http://lunchsporcal.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:23 ب.ظ

Cheers! I appreciate it!
recommended site cialis kanada achat cialis en suisse cialis uk next day only now cialis for sale in us look here cialis order on line discount cialis cialis patentablauf in deutschland prices on cialis 10 mg cialis pills in singapore ou acheter du cialis pas cher
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 12:30 ب.ظ

Whoa quite a lot of useful knowledge.
cialis generika in deutschland kaufen cialis canada generic cialis 20mg uk walgreens price for cialis opinioni cialis generico achat cialis en europe dosagem ideal cialis cialis generic cialis tablets australia comprar cialis navarr
where to buy generic viagra for cheap
شنبه 18 خرداد 1398 04:21 ق.ظ

This piece of writing provides clear idea in favor of the new viewers of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 01:33 ق.ظ

Amazing facts. Many thanks!
only here cialis pills il cialis quanto costa cialis 20 mg best price cialis et insomni tadalafil generic 5 mg cialis coupon printable cialis flussig warnings for cialis generic cialis at the pharmacy cialis dose 30mg
http://canadianpharmacyonl.com/
جمعه 23 فروردین 1398 02:57 ب.ظ

Cheers, Great stuff.
Canadian Pharmacy USA canadian pharmacycanadian pharmacy canadian online pharmacy prescription drugs without prior prescription cialis from canada canadian pharmacies that ship to us canadian pharmacy cialis online pharmacy canada buy viagra 25mg aarp recommended canadian pharmacies
http://ukcanadianpharmacy.com/
پنجشنبه 22 فروردین 1398 12:46 ق.ظ

Incredible lots of wonderful tips!
online pharmacies tech school canadian online pharmacies trust pharmacy canada reviews canada online pharmacy canadian pharcharmy online canada medication pharmacy canadian medications by mail canadian rx world pharmacy canadian rx canadian drug store
buy cheap cialis in canada
جمعه 16 آذر 1397 04:23 ق.ظ

You expressed that very well!
side effects for cialis enter site natural cialis cialis dosage amounts cialis 5 mg para diabeticos only now cialis 20 mg cialis lilly tadalafi buy original cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis name brand cheap cialis authentique suisse
Cialis generic
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:04 ق.ظ

Thank you, Plenty of forum posts.

buying cialis on internet cialis lowest price if a woman takes a mans cialis we recommend cialis info safe site to buy cialis online we use it cialis online store cialis bula deutschland cialis online order a sample of cialis overnight cialis tadalafil
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:29 ب.ظ

Nicely put. With thanks.
cialis lowest price we choice cialis pfizer india chinese cialis 50 mg prices for cialis 50mg chinese cialis 50 mg buy cialis online when can i take another cialis cialis great britain cialis from canada precios cialis peru
cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Appreciate it! Loads of advice!

are there generic cialis online cialis cialis en 24 hora cialis online nederland when can i take another cialis tarif cialis france buy cialis online legal cialis online generic cialis 20mg uk cialis flussig
buy cheap cialis no prescription
سه شنبه 13 آذر 1397 03:01 ب.ظ

Awesome postings. Cheers!
cialis sans ordonnance side effects of cialis cialis canada we recommend cialis best buy are there generic cialis acheter cialis kamagra cialis tablets for sale generic cialis pill online cialis generic availability cialis vs viagra
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 03:37 ق.ظ

Kudos! Helpful stuff.
deutschland cialis online cialis pills price each cialis prezzo in linea basso buy cialis cialis 20 mg cost we recommend cialis best buy only now cialis 20 mg cialis generico postepay cialis rezeptfrei sterreich buy cialis
buy cialis uk
دوشنبه 12 آذر 1397 02:31 ب.ظ

Truly a good deal of great knowledge!
il cialis quanto costa cialis tadalafil online tesco price cialis non 5 mg cialis generici cialis tablets order generic cialis online click here take cialis cialis prezzo in linea basso safe site to buy cialis online price cialis wal mart pharmacy
Buy cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 03:19 ق.ظ

Thank you, Valuable information.
buy cialis online cheapest prix de cialis how to purchase cialis on line acheter cialis kamagra are there generic cialis enter site 20 mg cialis cost cialis australian price cialis 20 mg effectiveness cialis without a doctor's prescription acheter cialis meilleur pri
buy cialis online best price
یکشنبه 11 آذر 1397 02:44 ب.ظ

Thanks a lot! Loads of material!

cialis daily new zealand cialis usa cost cost of cialis per pill cialis professional from usa when will generic cialis be available how to buy cialis online usa link for you cialis price order a sample of cialis cialis lilly tadalafi acquistare cialis internet
buy generic cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 03:03 ق.ظ

You actually mentioned that exceptionally well.
bulk cialis cialis kaufen wo only best offers cialis use cialis prezzo in linea basso cialis 5 mg when can i take another cialis import cialis cialis online deutschland cialis dosage safe site to buy cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر