آغاز حملات اسراییل علیه لبنان
پس از گذشت دو هفته از حملات جنایتكارانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه و كشتار دهها تن از غیر نظامیان فلسطینی، حزب الله لبنان در تاریخ 21 تیر 1385 ( 12 جولای 2006 ) با گشودن جبهه جدیدی در منطقه مرزی شمال اسراییل، یك پایگاه استقرار سربازان رژیم صهیونیستی را مورد حمله قرار داد. در جریان این عملیات، هفت تن از سربازان اسراییل به هلاكت رسیده و 21 تن دیگر مجروح شدند. در این عملیات همچنین دو سرباز اسراییلی به اسارت رزمندگان حزب الله لبنان در آمدند و به نقطه امن منتقل شدند.
به دنبال عملیات حزب الله كه در كشتزارهای شبعا انجام گرفت، ارتش اسراییل حملات هوایی و زمینی را علیه لبنان آغاز كرد. نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی با پوشش دهها دستگاه تانك و خودروهای نظامی، با نقض قلمرو زمینی لبنان، از طریق منطقه « عیتا الشعب » وارد خاك این كشور شدند. همزمان قایق های جنگی اسراییل نیز با نقض حریم دریایی لبنان به مناطق ساحلی در جنوب غرب این كشور نزدیك شدند.
نیروهای ارتش اسراییل همچنین در حملات خود، منطقه عین المزراب نزدیك «تبنین» و پل القاسمیه در استان صور و شهرك الخیام در جنوب لبنان را هدف قرار دادند و در حملات هوایی و توپخانه ای كه به مناطق مسكونی جنوب لبنان در مرز این كشور با فلسطین اشغالی انجام دادند، چند شهروند لبنانی كشته یا زخمی شدند.

 


در پی بمباران مناطق مسكونی جنوب لبنان و در پاسخ به این عمل رژیم صهیونیستی، شهرك نشینان صهیونیستی شمال فلسطین هدف چند فروند موشك توسط حزب الله لبنان قرار گرفتند. به دنبال این اقدام حزب الله، مقامهای نظامی رژیم صهیونیستی از ساكنان مناطق شمال فلسطین اشغالی خواستند به پناهگاهها بروند تا از پیامدهای شلیك احتمالی موشك به وسیله حزب الله لبنان در امان بمانند.
به دنبال تشدید درگیری ها، پارلمان ر ژیم صهیونیستی از دولت اولمرت خواست هر چه زودتر اسیران لبنان در زندان اسراییل را با دو نظامی صهیونیست اسیر شده توسط حزب الله لبنان مبادله كند.(1)

 

 


تهاجم گسترده اسراییل به لبنان با حمایت آمریكا و سكوت مجامع بین المللی
رژیم صهیونیستی در دومین و سومین روز حمله خود به لبنان ( 22 و 23 تیر – 13 و 14 جولای ) در حمله هوایی به بیروت و مناطق جنوب لبنان، علاوه بر بمباران باندهای شرقی و غربی و ساختمان اداری فرودگاه بین المللی این شهر، دهها هدف اقتصادی و زیربنایی لبنان را زیر آتش گرفت. در جریان این تجاوزات 75 نفر كه بیشتر آنها غیر نظامی بودند، كشته و 150 نفر زخمی شدند.
بهانه مقامهای نظامی و سیاسی اسراییل برای تداوم حمله به مناطق مختلف لبنان، پاسخ به شلیك موشك به شهر حیفا در فلسطین اشغالی و نیز آزادی دو اسیر اسراییل كه نیروهای حزب الله آنها را در تاریخ 21/4/1385 ( 12 جولای 2006 ) به اسارت گرفته بودند، عنوان می شد.
ارتش اسراییل همچنین یكصد موشك خوشه ای به شهرك های «جلتا» و «كفرشوبا» پرتاب و شهرك های برعشیت و الطیری در بنت جبیل جنوب لبنان را بمباران كرد. هواپیماهای اسراییلی، روز جمعه ( 23 تیر – 14 جولای ) 12 بار جنوب بیروت را بمباران و چندین پل مهم ارتباطی در این منطقه و دیگر مناطق لبنان را ویران كرده و خسارتهای فراوان به تأسیسات زیربنایی این كشور وارد كردند. جنگنده های اسراییلی، همچنین بزرگراه بیروت – دمشق را در پنج نوبت بمباران كردند و نیروهای نظامی و انتظامی لبنان این بزرگراه را با هدف تأمین امنیت جان شهروندان این كشور و مسافران و گردشگران بستند.
در همین حال مقامهای سیاسی و نظامی اسراییل نیز بار دیگر تهدید كردند كه سید حسن نصرالله، دبیر كل حزب الله لبنان را ترور خواهند كرد.
منابع خبری رژیم صهیونیستی روز جمعه ( 23 تیر – 14 جولای ) به نقل از یك مقام سیاسی این رژیم در شهر قدس گزارش دادند كه اسراییل تحقق 4 شرط را برای پایان دادن به عملیات نظامی علیه لبنان و برقراری آتش بس ضروری می داند.
این منابع بدون ذكر نام مقام اسراییلی افزودند كه ایجاد كمربند امنیتی در منطقه حایل میان لبنان و شمال فلسطین و جمع آوری پایگاههای حزب الله از این منطقه ضرورت دارد. استقرار ارتش لبنان در جنوب این كشور و سیطره بر تمام این منطقه و نیز خلع سلاح حزب الله بر اساس قطعنامه 1559 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز دو شرط دیگر اسراییل بود.(2)

 


گسترش جنایات صهیونیست ها در لبنان و ادامه سكوت جهانیان
در حالی كه حملات اسراییل به لبنان از هوا، زمین و دریا همچنان در سایه سكوت جامعه جهانی و حمایت های آمریكا و انگلیس و مواضع منفعلانه كشورهای عربی ادامه داشت، شنبه 24 تیر ماه ( 15 جولای ) لبنان اعلام كرد مقر حزب الله لبنان در جنوب لبنان بر اثر حمله اسراییل كاملاً ویران شده است.
ارتش اسراییل همچنین شهر بعلبك را در شش نوبت مورد هدف قرار داد و مقر «محمد حسین فضل الله» مرجع تقلید شیعیان لبنان و «شیخ یزبك» عضو شورای رهبری حزب الله هدف موشك و خمپاره قرار گرفت.
جنگنده های اسراییلی 24 تیر ماه ( 15 جولای ) حدود 30 مرتبه مناطق مختلف لبنان از جمله « پل الدامور » و « الناعمه » در 10 كیلومتری جنوب بیروت، اطراف شهرك الخیام و بلندی های « كفر شوبا » در جنوب لبنان، ورودی اردوگاه عین الحوه در صیدا و یك پمپ بنزین در راه صور – الناقوره را هدف قرار دادند. همچنین ناوچه های جنگی اسراییل نیز كه در دریای مدیترانه مستقر بودند. پل نهرالاولی و جسر الجیه در نزدیكی صیدا در جنوب لبنان را هدف قرار دادند و بالگردهای اسراییلی هم به یك وانت بار حامل اعضای دو خانواده از ساكنان روستای مروحین در جنوب لبنان شلیك كردند و همه آنها را به شهادت رساندند. علاوه بر این در حمله هوایی اسراییل به یك دستگاه اتوبوس حامل غیر نظامیان لبنانی در جنوب این كشور پانزده نفر به شهادت رسیدند.
در پاسخ به این حملات، البته حزب الله لبنان هم با شلیك موشك به چند شهرك یهودی نشین در شمال فلسطین اشغالی، شماری از صهیونیست ها را كشته یا زخمی كرد و برای نخستین بار در تاریخ 24 تیر ماه ( 15 جولای )به شهر طبریه در شمال اسراییل موشك اصابت كرد. همچنین در اثر شلیك موشك های كاتیوشا از سوی حزب الله به شهرك صهیونیستی « حاتسور » چهار اسراییلی زخمی شدند.(3)

 


اظهارات سید حسن نصرالله، دبیر كل حزب الله
دبیر كل حزب الله لبنان در سخنانی كه شبكه تلویزیونی المنار آن را پخش كرد گفت: پیروزی در نبرد همه جانبه با دشمن صهیونیست در راه است. سید حسن نصرالله، خطاب به صهیونیست ها گفت: به زودی در خواهید یافت كه رژیم شما تا چه اندازه احمق است و توان تشخیص اوضاع را ندارد... اكنون معادله خویشتنداری پایان یافته است، معادله حیفا در مقابل بیروت پایان یافته، شما جنگی نامحدود خواستید و ما اكنون وارد نبردی نامحدود شده ایم كه به حیفا و فراتر از آن خواهد رسید. دوره ای كه تنها فرزندان ما كشته می شدند، تنها خانه های ما ویران و تنها ملت ما آواره می شد، گذشت.
شما جنگی نامحدود خواستید، پس ما نیز از آن استقبال می كنیم، رژیم شما خواست كه اصول بازی تغییر كند، پس ما نیز اصول بازی را تغییر می دهیم... شما نمیدانید با چه كسانی می جنگید، شما با فرزندان محمد (ص)، علی (ع)، حسین (ع) و اهل بیت و اصحاب رسول الله روبرو هستید... شما جنگ نامحدود را با قومی انتخاب كردید كه به تاریخ، تمدن و فرهنگ خود افتخار می كند و از قدرت مادی، امكانات، تجربه، عزم و اراده و شجاعت برخوردار است.
این جنگ دیگر نبرد برای مبادله اسیران نیست، آن چه امروز می گذرد، واكنش به عملیات مقاومت در اسارت گرفتن دو نظامی صهیونیست نیست، بلكه اسراییل میخواهد با ملت، مقاومت، دولت، ارتش و نیروهای سیاسی حامی مقاومت تسویه حساب كند كه شكست تاریخی را بر این رژیم تجاوزگر كه به شكست عادت نداشت، وارد كرد.
صهیونیست ها به جنگ همه جانبه دست زده اند تا انتقام شكست خود را در سال دو هزار در لبنان بگیرند.

 


در این سخنرانی دبیر كل حزب الله خطاب به ملت لبنان افزود: من با توكل بر خدا و اعتماد به شما و مجاهدان، وعده پیروزی مجدد را به شما می دهم.
سید حسن نصرالله هم چنین برخی حكام عرب را مورد خطاب قرار داد و گفت: ما هرگز روی شما حساب باز نكردیم ما فقط روی خدا و ملت مبارزانمان حساب می كنم و مطمئن هستیم كه به پیروزی دست خواهیم یافت.
دبیر كل حزب الله در پایان تأكید كرد: تحولات غافلگیر كننده ای كه به شما وعده داده بودم از هم اكنون آغاز شد.(4)

 


نشست بی حاصل شورای امنیت سازمان ملل
نشست فوق العاده شورای امنیت سازمان ملل درباره لبنان با مخالفت آمریكا و انگلیس بدون نتیجه پایان یافت. در این نشست كه به درخواست لبنان برگزار شد، نمایندگان آمریكا و انگلیس از حملات رژیم صهیونیستی به لبنان دفاع كردند و تهاجم این رژیم را به لبنان، حق قانونی اسراییل دانستند.
نماینده لبنان نیز در این نشست با اشاره به این كه رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته با نقض مقررات بین المللی، تأسیسات زیربنایی و غیر نظامیان را هدف قرار داده است، حملات این رژیم را به لبنان به شدت محكوم كرد.
در این نشست نماینده روسیه و نماینده فرانسه به عنوان رئیس دوره ای شورای امنیت فقط از اقدامات دبیر كل پشتیبانی كردند.
نماینده چین در سازمان ملل هم در اظهارات خود حملات رژیم صهیونیستی را به غیر نظامیان و تأسیسات شهری در لبنان محكوم كرد.
در شرایطی كه آمریكا در شورای امنیت رسماً به حمایت از اسراییل عمل می كرد، وزارت دفاع آمریكا نیز در تاریخ 24 تیر ماه ( 15 جولای ) به كنگره این كشور اطلاع داد كه قصد دارد برای « حفظ صلح و امنیت » معادل 210 میلیون دلار سوخت جت به اسراییل بفروشد.(5)

 


پاسخ كوبنده حزب الله به جنایات اسراییل
در واكنش به پنج روز تهاجم وحشیانه ارتش اسراییل به مناطق مسكونی غیر نظامی بیروت و شهرهای جنوبی لبنان، حزب الله لبنان علاوه بر بندر استراتژیك حیفاء چندین شهرك یهودی نشین شمال اسراییل را در چند نوبت موشكباران و تلفاتی را بر رژیم صهیونیستی تحمیل كرد. در این عملیات كه روز 25 تیر ( 16 جولای ) انجام شد، تأسیسات پتروشیمی و ایستگاه قطار حیفا مورد هدف قرار گرفتند كه در جریان آن 9 صهیونیست كشته و دهها نفر زخمی شدند.
به دنبال حملات موشكی حزب الله لبنان، « ایهود اولمرت » نخست وزیر اسراییل در جلسه اضطراری 25 تیر ماه ( 16 جولای ) كه لحظاتی پس از حمله به حیفا برگزار شد، اعلام كرد، مردم اسراییل باید خود را برای یك جنگ طولانی آماده كنند. بسیاری از وزیران اسراییلی نیز در این نشست اضطراری كابینه، خواستار گسترش حملات نظامی اسراییل به لبنان و هدف قرار دادن بیروت شدند.
به دنبال این جلسه كابینه رژیم صهیونیستی و تصمیمات اتخاذ شده، جنگنده های اسراییلی در دور تازه حملات به لبنان، مناطق مختلف لبنان از جمله بیروت را بمباران كردند و دهها ساختمان وابسته به حزب الله لبنان را در مربع امنیتی این حزب در منطقه ضاحیه در جنوب بیروت با موشك ویران كردند. در این حمله هوایی، ساختمان تلویزیون المنار، دبیرخانه این حزب، شورای سیاسی، ساختمان شورای نمایندگان، دفتر علامه سید محمد حسین فضل الله مرجع شیعیان لبنان، یك پل و یك حسینیه در نزدیكی سفارت ایران در جنوب بیروت و چند پل و ساختمان دیگر به طور كامل از بین رفت.
ارتش اسراییل همچنین در حمله به منطقه كفرشوبا از بمب های گازی كه منجر به ایجاد حالت خفگی در بین ساكنین این منطقه شد، استفاده كرد.(6)
رئیس حزب امل نیز 25 تیر ماه ( 16 جولای ) اعلام كرد، این حزب در رویارویی با تجاوزات اسراییل با حزب الله لبنان ائتلاف كرده و مقر فرماندهی مشتركی برای هدایت جنگ با اسراییل تشكیل خواهند داد.(7)

 


اعتراف رژیم صهیونیستی به شكست ناپذیری حزب الله
با گذشت شش روز از تهاجم سنگین و نامحدود ارتش اسراییل به لبنان، 26 تیر ماه ( 17 جولای ) مقامات بلند پایه رژیم صهیونیستی از ناتوانی این رژیم برای شكست و نابودی حزب الله سخن گفتند. وزارت خارجه اسراییل با اعتراف به ناتوانی این رژیم در به تحلیل بردن توان حزب الله گفت: « ما می دانیم كه راه حل نظامی نمی تواند حزب الله لبنان را فلج كند.»(8) این در حالی بود كه منابع صهیونیستی اعلام كردند از آغاز حملات اسراییل به لبنان در طی شش روز، جنگنده های اسراییلی بیش از هزار و سیصد بار لبنان را بمباران كردند.
در موج جدید حملات ارتش اسراییل به لبنان كه بامداد 26 تیر ماه ( 17 جولای ) آغاز شد، 60 هدف در مركز، جنوب، شرق و شمال لبنان بمباران شد كه اهداف آن در 16 مورد پمپ بنزین، سه دستگاه رادار و بقیه تأسیسات و امكانات زیربنایی، اسكله، فرودگاه و مناطق مسكونی بود. طی این حملات 30 نفر كشته و دهها نفر مجروح شدند.
حزب الله لبنان نیز در پاسخ به این تجاوزات، دهها فروند موشك به شهر استراتژیك حیفا و شهرك هایی در شمال فلسطین اشغالی و منطقه تحت اشغال « جولان » پرتاب كرد.(9)

 


شكست تهاجم زمینی ارتش اسراییل توسط حزب الله لبنان
مقاومت اسلامی لبنان 27 تیر ماه ( 18 جولای ) عملیات نفوذی یك واحد زرهی ارتش رژیم صهیونیستی را كه با هدف خاموش ساختن شلیك موشكی حزب الله صورت گرفت، در هم شكست و آنان را مجبور به فرار كرد. این عملیات از سوی ارتش اسراییل برای پیشروی به داخل خاك لبنان از دو محور رامیه و شبعا صورت گرفته بود.
حزب الله لبنان 27 تیر ماه ( 18 جولای ) توانست ارتفاعات الجلیل و شهر حیفا سومین شهر بزرگ اسراییل را موشك باران كند. اسراییل هم در حملات خود سیزده لبنانی را در یك منزل در روستای عیترون از توابع شهر صور در جنوب لبنان به شهادت رساند و دو پادگان ارتش لبنان در جنوب شرق بیروت را بمباران كرد. جنگنده های اسراییلی در هفتمین روز جنگ، برای نخستین بار شهر جبیل در شمال لبنان را بمباران كردند. منطقه بقاع در شرق لبنان هم یكی از شدید ترین حملات هوایی اسراییل را تجربه كرد كه در آن 60 مكان هدف قرار گرفتند و بیشتر این حملات متوجه تأسیسات زیر ساختی، اماكن مسكونی، كارخانه ها و فرودگاه نظامی ریاق بود. بمباران كلیسای «راشیا الفخا» در منطقه بقاع لبنان هم موجب مجروح شدن 5 نفر شد.(10)

 


اعلام حالت فوق العاده در تل آویو
یك مركز تجاری در جنوب تل آویو و یك خودروی بمب گذاری شده در شرق تل آویو روز 28 تیر ماه ( 19 جولای ) منفجر شدند. یك نظامی رژیم صهیونیستی نیز در هرتزیلیا در نزدیكی تل آویو توسط افراد ناشناس ربوده شد. به دنبال این حوادث در تل آویو وضع فوق العاده اعلام شد.
رزمندگان حزب الله لبنان نیز ضمن انجام یك عملیات نفوذی موفق به داخل فلسطین اشغالی، چهار حمله زمینی ارتش اسراییل برای پیشروی در خاك لبنان را با شكست مواجه كرد. حزب الله همچنین با صدور بیانیه ای اعلام كرد نیروهای مقاومت اسلامی، پایگاه اصلی نیروی هوایی اسراییل در « رامات دیوید » در 50 كیلومتری از مرز لبنان در داخل شمال فلسطین اشعالی را مورد هدف قرار دادند. منابع خبری اسراییل هم تأیید كردند كه حزب الله شهرك ها و شهرهای حیفا، الخیل، طبریا، روستیبینا، كریات شمونه و مرج بزراعیل در شمال فلسطین اشغالی را هدف حمله موشك های خود قرار داده است.
رژیم صهیونیستی نیز در حملات هوایی و دریایی 28 تیر ماه ( 19 جولای ) به مناطق صریفا، نبطیه، سلعا و الجبین در جنوب و معربون و نبی شیث در استان بقاع در شرق لبنان تعدادی را به شهادت رسانده یا زخمی كرد. مناطق سلطان یعقوب و غزه در استان بقاع، مقر اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین نیز هدف بمباران هوایی اسراییل قرار گرفت. ناوچه های جنگی اسراییلی هم منطقه الصفیر در حومه جنوبی بیروت را هدف قرار دادند و منطقه برج رحال در منطقه صور نیز توسط هواپیماهای اسراییلی بمباران شد.(11)

 


تلفات سنگین رژیم صهیونیستی در نبرد زمینی با حزب الله
در نهمین روز از جنگ اسراییل و لبنان ( 29 تیر – 20 جولای ) ارتش رژیم صهیونیستی در نبردهای زمینی با رزمندگان حزب الله در منطقه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی متحمل تلفات سنگینی شدند. نیروهای حزب الله در منطقه مارون الرأس در جنوب لبنان كه مقابل شهرك اسراییلی عفیفین قرار دارد و صحنه نبرد سنگین زمینی بین دو طرف بود، اسراییلی ها را غافلگیر كردند. خبرنگار الجزیره در این زمینه گزارش داد: « نیروهای حزب الله، تونل های عمیقی در مناطق جنوبی لبنان حفر كرده اند كه عمق بعضی از آنها تا 40 متر می رسد و در این تونل ها، سلاح و مهمات ذخیره كرده اند. سربازان اسراییلی كه روی زمین كسی را نمی دیدند، تصور می كردند منطقه خالی از نیروی حزب الله است، ولی به یكباره با خروج نیروهای حزب الله از تونل های زیر زمینی، سربازان اسراییلی را هدف حملات غافلگیرانه خود قرار می دادند. »(12)
در جریان نبردهای مذكور 13 نظامی صهیونیست كشته و یازده نظامی دیگر این رژیم زخمی شدند. همچنین دو فروند هلی كوپتر آپاچی ساقط و چهار نظامی دیگر به هلاكت رسیدند. هشت تانك فوق پیشرفته « میركاوا » اسراییل نیز در منطقه درگیری «مارون الراس» و « عیترون » توسط رزمندگان حزب الله به آتش كشیده شدند.(13)

 


رد پیشنهاد طرح آتش بس كوفی عنان از سوی حزب الله
حزب الله لبنان 30 تیر ماه ( 21 جولای ) طرح پیشنهادی كوفی عنان دبیر كل سازمان ملل را مبنی بر برقراری آتش بس با رژیم صهیونیستی و آزادی دو سرباز ارتش اسراییل كه به اسارت رزمندگان حزب الله در آمده اند، رد كرد. حسین حاج حسن یكی از نمایندگان حزب الله در پارلمان لبنان گفت: « طبیعی است كه ما این طرح را رد میكنیم، تنها چیزی كه برای ما قابل قبول است یك آتش بس بدون قید و شرط و در پی آن مذاكرات غیر مستقیم درباره تبادل اسرا است. »(14)

 


تداوم حملات ارتش صهیونیستی به لبنان
نیروهای اسراییلی 30 تیر ماه ( 21 جولای ) حملات هوایی خود را به چندین منطقه مختلف در لبنان از سر گرفتند كه در نتیجه بمباران حومه جنوبی شهر بیروت ده تن كشته شدند.
هواپیماهای اسراییلی نیز در دهمین روز جنگ بار دیگر حومه جنوبی شهر بیروت پایتخت لبنان و نیز جاده صور ـ عباسیه را در جنوب لبنان بمباران كردند. جاده بنطیه به اقلیم الفتاح و شهرك بنی شیث و نیز یك پایگاه فرماندهی جبهه خلق برای آزادی فلسطین در شهرك النعیمه هم از جمله اهداف بمباران های نیروهای اسراییلی بود.(15)

 


ورود تانك های رژیم صهیونیستی به خاك لبنان
رژیم صهیونیستی در یازدهمین روز آغاز حملات خود به لبنان ( 31 تیر – 22 جولای ) مناطق مرج الزهور، حاصبیا، قانان، القلیه، صدیقین و یاطر در جنوب لبنان را بمباران كرد كه به كشته شدن یك زوج جوان و زخمی شدن چهار شهروند لبنانی منجر شد.
تانكهای رژیم صهیونیستی نیز از مرز جنوب شرقی لبنان در منطقه مرزی « مارون الراس » با حمایت آتش توپخانه، وارد خاك این كشور شدند و در توجیه نقض قلمرو زمینی لبنان، مقامهای نظامی و سیاسی این رژیم اعلام كردند كه هدف از پیشروی تانك ها و نیروهای پیاده ارتش به درون خاك لبنان، انتقال جسد شماری از سربازان اسراییل است كه در درگیری با حزب الله كشته شدند. اسراییل همچنین 150 هدف را در لبنان مورد حمله قرار داد كه شامل برخی مواضع حزب الله و دهها جاده ارتباطی میان لبنان و سوریه بود. حزب الله لبنان نیز پاسخ طی در حملات موشكی به شهرهای شمالی فلسطین اشغالی، خساراتی را به رژیم صهیونیستی وارد كرد.
« كاندولیزا رایس » وزیر امور خارجه امریكا نیز اول مرداد ماه ( 23 جولای ) با پیام « حمایت از اسراییل و آتش بس اشتباه است » راهی خاورمیانه شد.(16)

 


حملات سنگین حزب الله به حیفا
حزب الله لبنان در اوایل مرداد 1385 ( 23 جولای 2006 ) در حمله موشكی به شهر حیفا در عمق فلسطین اشغالی، خسارت های بی سابقه ای را بر رژیم صهیونیستی تحمیل كرد. در این حمله دست كم دو صهیونیست كشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند. شبكه العالم نیز از اصابت موشك های حزب الله به مناطق ریخرون یعكوف، بنیامینا و صفد در شمال فلسطین اشغالی خبر داد.(17)
موافقت رژیم صهیونیستی با استقرار نیروهای چند ملیتی در مرز لبنان
مقاومت متهورانه رزمندگان حزب الله لبنان و مردم این كشور در برابر جنایات و حملات غیر انسانی رژیم صهیونیستی، این رژیم را به استیصال و شكست كشاند و در عقب نشینی جدید سیاسی در جنگ علیه لبنان، اعلام كرد با استقرار نیروهای چند ملیتی در مرز لبنان موافق است.
« عمر پرتس »، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت: این رژیم با استقرار نیروهای چند ملیتی به شرط فرماندهی سازمان ناتو بر آن موافق است. در حالیكه رژیم صهیونیستی پیش از این تأكید می كرد كه نیروهای خارجی در جنوب قادر به تأمین امنیت اسراییل نیستند و نمی توانند از حملات ضد اسراییلی جلوگیری كنند و از همین رو ارتش لبنان باید در خط مرزی مستقر شود و امنیت مرزی اسراییل را به طور رسمی تأمین كند.(18)

 

تلفات اسراییل در حمله زمینی به لبنان
بر اثر درگیری نیروهای « مقاومت اسلامی »، شاخه نظامی حزب الله با نظامیان رژیم صهیونیستی در منطقه مرزی « بنت جبیل » در جنوب لبنان، دهها نظامی اسراییلی كشته و زخمی شدند. در این درگیری زمینی كه بامداد 2 مرداد ( 24 جولای ) روی داد، برای نخستین بار درگیری از منطقه مرزی « مارون الرأس » به منطقه بنت جبیل در جنوب شرق لبنان كشیده شد و نیروهای حزب الله توانستند هفت دستگاه تانك رژیم صهیونیستی را در این منطقه منهدم كنند. رزمندگان حزب الله همچنین یك بالگرد ارتش اسراییل كه حامل مجروحان این ارتش بود را ساقط كردند. حزب الله لبنان علاوه بر این، با 12 موشك شهر حیفا را در فلسطین اشغالی هدف قرار داد و دامنه موشك باران را تا شهرك كریات بیالیك گسترش داد.
در چنین شرایطی سران رژیم صهیونیستی نیز به ناتوانی در مقابله با حزب الله اعتراف كردند و تحلیل گران نظامی آمریكا و رژیم صهیونیستی اعلام كردند نیروی هوایی اسراییل فقط می تواند به حزب الله صدمه بزند و نمی تواند آن را از بین ببرد.(19)

 


مقاومت حزب الله در بنت جبیل و شهادت 9 نفر در نبطیه
با مقاومت دلیرانه رزمندگان حزب الله، نیروهای صهیونیستی نتوانستند شهر بنت جبیل را تحت كنترل خود در آوردند، اما در حملات هوایی اسراییل به یك ساختمان در شهر نبطیه در بخش میانی جنوب لبنان 9 نفر به شهادت رسیدند. در دیگر مناطق جنوب نیز سه شهروند لبنانی دیگر به شهادت رسیدند.(20)

 


اعلام حالت فوق العاده در اسراییل
با افزایش تلفات ارتش رژیم صهیونیستی در مناطق عملیاتی « بنت جبیل » و « مارون الراس » و همچنین تهدیدات جدید حسن نصرالله مبنی بر گسترش محدوده شلیك موشكها به عمق قلمروی اسراییل، 4 مرداد ( 26 جولای ) در شهرهای تل آویو، قدس و نتانیا، حالت فوق العاده اعلام شد. این در حالی بود كه بندر استراتژیك حیفا و دهها شهرك یهودی نشین از سكنه خالی و به یك منطقه جنگ زده مبدل شده بودند.
در درگیری های 4 مرداد ( 26 جولای ) ارتش اسراییل با نیروهای حزب الله لبنان در منطقه بنت الجبیل، 14 سرباز اسراییلی كشته و 27 تن زخمی شدند و ارتش اسراییل به رغم تلفات سنگینی كه داد نتوانست منطقه بنت الجبیل را به تصرف خود در آورد. به رغم درگیری های گسترده نیروهای حزب الله لبنان در مناطق عیترون، مارون الراس و بنت جبیل، حملات موشكی حزب الله به مناطق اسراییلی ادامه یافت و شهرك های عكا، حیفا، صفد، كریات شمونه، طبریه و بسیاری از مناطق اطراف این شهرهای مركزی اسراییل هدف حملات موشكی حزب الله لبنان قرار گرفتند.
در مقابل جنگنده های اسراییلی نیز منطقه صور، شهرك بتوله، منطقه خیام و ناقوره را هدف حملات موشكی گسترده قرار دادند و تنها در حمله موشكی جنگنده های اسراییلی به منطقه صور و شهرك های اطراف آن بیش از 13 تن كشته شدند. در بمباران های هواپیماهای اسراییلی به شهر تیر واقع در مرز لبنان با اسراییل نیز یك خانه سه طبقه در دهكده یارون نزدیك بنت جبیل هدف قرار گرفت و تمام ده نفر ساكنان آن، زیر خاك زنده به گور شدند.(21)

 


تداوم بمباران مناطق مسكونی جنوب لبنان
در حمله 6 مرداد ( 28 جولای ) جنگنده های رژیم صهیونیستی به روستای اطراف شهر شیعه نشین « نبطیه » و نیز « بنت جبیل » در جنوب لبنان 10 شهروند این كشور شهید شدند. هواپیماهای رژیم صهیونیستی همچنین در 35 نوبت بلندی های میدون و دلافه در شرق و روستاهای طلوسه، الطیبه و یاطر در جنوب لبنان را هدف قرار دادند و شماری را زخمی كردند. توپخانه ارتش اسراییل نیز در همین مدت  اطراف روستاهای كوكبا، برغز، راشیا، الفخار، كفر حمام و كفر شوبا در جنوب شرق لبنان  را گلوله باران كرد كه به آتش سوزی در این مناطق انجامید.
حملات موشكی حزب الله نیز علیه شهرها و شهرك های فلسطین اشغالی در6 مرداد ( 28 جولای ) همچنان ادامه یافت و شهرهای عكا، حیفا و صفد مورد هدف قرار گرفتند كه در جریان اصابت موشك به یكی از شهركهای شمال اسراییل 18 تن مجروح شدند.
در جبهه زمینی درگیری های سنگین بین نیروهای حزب الله و ارتش صهیونیستی در منطقه مارون الراس نیز از سر گرفته شد. طی این نبردها حدود 10 خودروی نظامی اسراییلی در كمین نیروهای مقاومت اسلامی لبنان بین مناطق مارون الراس و بنت جبیل گرفتار شدند.(22)

 


عقب نشینی نظامیان اسراییل از خاك لبنان
در پی مقاومت همه جانبه نیروهای حزب الله در مقابل ارتش رژیم صهیونیستی كه تلفات سنگینی را به این رژیم تحمیل كرد، نظامیان صهیونیست از 3 منطقه مرزی لبنان (مارون الراس، عیترون و بنت الجبیل) عقب نشینی كردند. این عقب نشینی زمانی اتفاق افتاد كه رزمندگان حزب الله در پاسخ به حملات نظامیان اسراییل، به تجمعات صهیونیستها در تپه مسعود و مارون الراس حمله كردند.
همزمان با این موفقیت، حزب الله لبنان با شلیك یك مجموعه موشك به سوی شهر « العفوله » در جنوب حیفا، مرحله پیشرفت پس از حیفا را آغاز كرد. سید حسن نصرالله پیش از این اعلام كرده بود، حزب الله در صورت ادامه تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان و كشتار غیر نظامیان لبنانی، جنگ را به مرحله پس از حیفا خواهد كشاند.(23)

 


قتل عام وحشیانه زنان و كودكان لبنانی در قانا
با بی نتیجه ماندن تمامی راهبردهای ارتش اسراییل در جنگ دریایی، هوایی و زمینی علیه مردم لبنان، نظامیان این رژیم صبح روز هشتم مرداد ( 30 جولای ) یك فاجعه كم نظیر انسانی را در جنوب غربی لبنان پدید آوردند. در این جنایت كم سابقه، جنگنده های رژیم صهیونیستی، زمانی كه آوارگان در پناهگاهی در منطقه « قانا» در شهر « صور » در خواب بودند به آنجا حمله كرده و بیش از همه زنان و كودكان را به شهادت رساندند. سلاح های غیر متعارف آمریكا كه برای تقویت زمینه های آتش افروزی، ترور و كشتار غیر نظامیان از آمریكا به مقصد اسراییل ارسال می شد، بلافاصله پس از تخلیه، مورد استفاده این رژیم در جنگ علیه لبنان قرار می گرفت. این محموله شامل انواع بمب های فسفری، خلاء زا و آلوده به مواد ممنوعه بودند.
در پی این كشتار وحشیانه در بیستمین روز جنگ، دولت لبنان، كاندو الیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریكا را به بیروت راه نداد. رایس در واكنش به این كشتار ددمنشانه، تنها از مقامات اسراییل خواست برای جلوگیری از كشتار غیر نظامیان دقت ویژه ای به كار گیرند.
به دنبال قتل عام غیر نظامیان لبنانی به دست رژیم صهیونیستی در قانا كه به كشته شدن بیش از 60 نفر كه اكثر آنها زنان و كودكان بودند، مردم خشمگین بیروت به خیابان ها ریختند و دفتر سازمان ملل در بیروت را به اشغال خود در آوردند.(24) تظاهر كنندگان خشمگین با سر دادن شعارهایی در حمایت از حزب الله لبنان  سید حسن نصرالله اعلام كردند: پاسخ مشت را باید با مشت داد. حزب الله لبنان نیز در وانش به این اقدام رژیم صهیونیستی اعلام كرد كه جنایات اسراییل در قانا بی پاسخ نخواهد ماند.(25)

 


انهدام چهار تانك و یك ناوچه اسراییلی توسط حزب الله
حزب الله لبنان دوشنبه 9 مرداد ( 31 جولای ) طی یك درگیری توانست چهار دستگاه تانك و دو بولدوزر اسراییلی را در محور « كفر كلا » در « العدیسه » و دست خیام منهدم كند. همچنین در پاسخ به جنایات اسراییل در قانان، دهها فروند موشك به شهرك های صهیونیست نشین در شمال فلسطین اشغالی شلیك نمود.
مقام های نظامی و سیاسی اسراییل نیز اعلام كردند، حمله هوایی علیه لبنان را از ساعت دو بامداد روز دوشنبه 9 مرداد ( 31 جولای ) به مدت 48 ساعت متوقف می¬كنند. اما بالگردها و جنگنده های این رژیم در تاریخ فوق دهها هدف در جنوب و شرق لبنان بمباران كردند. بالگردهای نظامی رژیم صهیونیستی 10 فروند موشك به مناطق غرب شهر شیعه نشین بعلبك و نزدیك روستای « المیونه » در شرق لبنان شلیك كردند. جنگنده های اسراییل هم 60 هدف را در لبنان بمباران كردند كه 20 مورد آن واحدهای مسكونی بود كه حزب الله از آنها استفاده می كرد.
در بیست و یكمین روز از جنگ ( 10 مرداد – اول آگوست ) یك ناوچه جنگی رژیم صهیونیستی كه اقدام به گلوله باران مناطق مسكونی بندر صور می كرد با آتش رزمندگان مقاومت اسلامی حزب الله به قعر آبهای مدیترانه فرستاده شد. ناوچه ساعر از جمله پیشرفته ترین ناوهای جنگی دنیا است كه توسط كشورهای غربی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار گرفته بود. این دومین ناو جنگی مدرن اسراییل بود كه توسط رزمندگان حزب الله منهدم شد. حزب الله پیش از این هم در روز سوم نبرد یك فروند ناوچه ساعر را كه در آب های نزدیك بیروت قرار داشت، هدف موشك قرار داده و غرق كرده بود. در این حمله كه تعجب و تحسین ناظران نظامی را برانگیخت 80 نظامی صهیونیست كشته شدند.(26)

 

ادامه دارد...

حسین كاوشی
منبع: مرکز اسناد رسمی انقلاب

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 21 مرداد 1389    | توسط: میلاد    | طبقه بندی: حوادث تاریخی،     |
نظرات()