در مجلس خبرگان

شهید آیت در انتخابات مجلس خبرگان، بعنوان نماینده مردم اصفهان انتخاب شد و بعنوان دبیر مجلس خبرگان انتخاب گردید. نقش آیت در مجلس خبرگان و تدوین قانون اساسی فراموش‌شدنی نیست، او به خوبی تشخیص داد كه طرح پیش نویس قانون اساسی كه به وسیله دولت موقت تدوین شده بود، نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای انقلاب اسلامی ایران باشد و به همین جهت با استفاده از تجارب تاریخ گذشته ملت ما، مسئله ولایت فقیه را به همراه فقیه عالیقدر آیت‌الله الظعمی منتظری، شهید مظلوم دكتر بهشتی و سایر اعضای هوشیار مجلس خبرگان ایران چیزی جز غلبه فراماسونها و كنار گذاردن روحانیت مجاهد نبوده است، به همین جهت با مشورتهای زیادی كه با دوستان خود كرد، برای اولین بار در طول تاریخ سیاسی میهن‌مان، مسئله نقش سازنده و باارزش روحانیت مجاهد را به عنوان یك اصل اساسی در قانون اساسی وارد ساخت و سپس مسئله فرماندهی كل قوا را كه در واقع اساس قدرت در مملكت است، به طور قانونی و رسمی در اختیار رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار داد. اگر به مذاكرات مجلس خبرگان مراجع شود به خوبی به نقش مثبت و خلاق این شهید برخاسته از توده مردم محروم پی خواهیم برد. شهید آیت كه از دوران مبارزه با نظام استكبار با حجت‌الاسلام شیخ محمد منتظری ارتباط نزدیك و دائمی داشت، در تأسیس سپاه پاسداران كوشش زیادی كرد و در مجلس خبرگان كوشش كرد كه سپاه بعنوان یك نهاد رسمی در قانون آورده شود و در تصویب اصل مربوطه به فرماندهی سپاه كه در اختیار رهبر انقلاب باشد نقش مؤثری داشت.

 

كاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری

در اولین انتخابات ریاست جمهوری، شهید آیت خود را كاندیدا نمود تا حزب در صورت بروز حادثه‌ای نامزد دیگری برای ریاست جمهوری داشته باشد؛ خود طی مصاحبه‌ای با روزنامه كیهان (17/10/58) در این باره می‌گوید:

«من خودم برای اولین بار در حزب، آقای فارسی را برای كاندیدایی ریاست جمهوری پیشنهاد كردم و اكنون هم او را لایق ترین فرد بین كاندیداهای معرفی شده می‌دانم، ولی حزب تصمیم گرفت فرد دیگری را از كادر مركزی كاندیدا كند تا در صورت بروز حادثه‌ای حزب بدون كاندیدا نباشد.»

پس از حذف آقای جلال الدین فارسی از نامزدی ریاست جمهوری، شهید آیت به عنوان تنها كاندیدای حزب در مقابل خطی كه بنی‌صدر نامزدشان بود و حربه تبلیغات منافقانه در دستشان مطرح می‌گردد. در این زمان كه تقریباً صحنه برای بنی‌صدر خالی شده است، شهید آیت در نطق انتخاباتی رادیویی خود مطالب مهمی بیان می‌كند كه به قسمتهایی از آن اشاره می‌شود:

«اگر در بین كاندیداها كس دیگری بود كه از نظر من حتی بالنسبه واجد خصوصیات و صفات موردنظر بود، خیلی ساده و آسان به نفع او كنار می‌رفتم، ولی اكنون چنین كسی را نمی‌یابم و از طرفی نسل جوان و پرشور و انقلابی و ایامان در اثر این جریان دچار یأس و تردید و سر درگمی شده است و بنا به تقاضای افرادی از همین قبیل است كه من هنوز با وجود آنكه اوضاع و احوال را به هیچ وجه مساعد و مناسب نمی‌بینم، زیرا روحانیت كه بخش اعظم جامعه از او الهام می‌گیرد و نیز احزاب و گروههای مؤثر به علت كمبود فرصت، به جای اینكه بین خوب و خوبتر، خوبتر را انتخاب كنند، بین نامناسب و نامناسبتر، نامناسب را می‌خواهند انتخاب كنند، یعنی از ترس زید، عمر را انتخاب می‌كنند، نه اینكه عمر را مناسبتر بدانند و او را انتخاب كنند و این موضوع انتخاب را مشكل كرده است.»

شهید آیت در ادامه سخنان انتخاباتش به نقش تبلیغات پرخرج به عنوان یك حربه امپریالیستی و غربی برای انتخابات اشاره می‌كند و می‌گوید:

«رئیس جمهور نه پودر رختشویی است و نه روغن نباتی و نه نظایر آن كه به ضرب پوستر و عكس و پلاكارد در مغز مردم فرو كنند. این همان غربزدگی و سبك تبلیغات غربی است كه ما دچار آن شده‌ایم. این همان چیزی است كه متفكران و محققات حتی غربی ها آن را دلیل ظاهری بودن دموكراسی غربی می‌دانند، نه واقعی بودن آن؛ زیرا وقتی بنا بر تبلیغات شد و نه ارشاد، كسی برنده است كه پولدارتر است.»

شهید آیت در نطق انتخاباتی تلویزیونی‌اش در مورد اهمیت انتخابات رئیس جمهوری چنین می‌گوید:

«من معتقدم كه نباید این مرحله از تاریخ را سرسری گرفت و چنین تصور كرد كه هر كسی به ریاست جمهوری برسد، فرقی نمی‌كند. موضوع آنست كه رئیس جمهوری یك مقامی نیست كه مثلاً مانند نخست‌وزیر، هر گاه بخواهیم به آسانی او را بركنار كنیم. او چهار سال قانوناً باید سر كار باشد و باید به نحوی باشد كه آنچه را اكثریت ملت می‌خواهند، حتی المقدور بدان برسند و این وضع را من در جو كنونی نمی‌یابم. جو كنونی جو غیرطبیعی است، زیرا در بین كاندیداها، نمونه طرز تفكر لااقل چندین میلیون نفر از مردم وجود ندارد.»

شهید آیت برای روشن شدن چهره منافقانه بنی‌صدر و اطرافیانش و میزان واقعیت وعده‌ها و نیز عدم اعتقاد او به ولایت فقیه، همه كاندیداها را به مناظره تلویزیونی دعوت می‌كند و می‌گوید:

«... مطالبی است كه كاندیداها در رابطه با مردم بیان داشتند و ادعاهائی است كه نموده‌اند؛ باید این روشن گردد كه این ادعاها تا چه حد با واقعیت تطبیق می‌كنند، زیرا بعضی مسائل است كه در میزان آراء تأثیر بسزائی دارد، مثلاً یا عدم اعتقاد به ولایت فقیه، اگر برای مردم روشن شود، كه كسی به ولایت فقیه اعتقاد ندارد، قطعاً چنین كسی را انتخاب نخواهند كرد، حال اگر نامزدی به این اصل اعتقاد نداشته باشد ولی مدعی اعتقاد بدان باشد، این موضوع باید برای مردم روشن گردد، و باز این مسئله احتیاج به زمان دارد و من پیشنهاد می‌كنم در مناظره تلویزیونی كه روز چهارنشبه انجام می‌شود، همه كاندیداها شركت نمایند تا این موضوع و نظایر آن روشن گردد.»

ولی متأسفانه این تقاضای او عملی نمی‌شود. شهید آیت در ادامه نطق تلویزیونی خود با شناختی كه از اطرافیان بنی‌صدر دارد، جامعه را نسبت به نقش مهم افرادی كه از اطرافیان نزدیك یك كاندیدا هستند و یا با او در یك جریان قرار دارند و پس از انتخاب او به ریاست جمهوری روی كار می‌آیند توجه می‌دهد و می‌گوید:

«من معتقدم كه اطرافیان و دوستان كسانی كه ممكن است در اثر موفقیت كاندیدایی سر كار بیایند، بسیار مهمند؛ زیرا مهمتر از خود رئیس‌جمهور، یاران و همكاران او هستند. این درست است كه هیئت وزرا را با ردِ تمایل مجلس باید تضمین نمود و از این جهت، تمام نقش به عهده رئیس جمهور نیست، ولی به هر صورت به تناسبی كه رئیس جمهور نقش دارد، خواه ناخواه اطرافیان و دوستان او هم مؤثرند.»

 

شهید آیت خواهان افشای تمام اسناد جاسوسخانه شد

شهید آیت، به دنبال افشاگریها و بیان نقطه نظرات سازنده و هشداردهنده خود در نطقهای انتخاباتی رادیو تلویزیونی‌اش، در نامه‌ای به وزارت كشور خواستار 15 روز تأخیر انتخابات می گردد و در این نامه به تبلیغات بسیار غلط بعضی از نامزدها اعتراض می‌كند و خواستار روشن شدن میزان مخارج تبلیغات كاندیداها به عنوان بهترین محك تمیز افراد درست از نادرست و نیز افشای تمام اسناد جاسوسخانه در این رابطه می‌گردد. متن نامه چنین است:

 

بسمه‌تعالی

وزارت محترم كشور                                                                                          1/11/58

احتراماً چون اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری، سرنوشت‌ساز و نسبت به انقلاب اسلامی ایران تعیین‌كننده است و چه بسا كه اگر درست انجام نگیرد خدای ناكرده موجب شكست و یا حداقل انحراف انقلاب خواهد شد و از آنجا كه به علت حوادث و وقایع غیرمنتظره و نیز توطئه‌ها و دسائس بیگانگان و امپریالیستها و تبلیغات بسیار غلط و غیراسلامی بعضی از نامزدهای ریاست جمهوری جو انتخابات، غیرطبیعی و غیراخلاقی و غیراسلامی شده است و از همه مهتر خروج آقای جلال‌الدین فارسی از صحنه انتخابات، چندین میلیون نفر را سرگردان و بلاتكلیف ساخته است، به علاوه قانون اساسی می‌گوید در صورت فوت یكی از نامزدها ده روز قبل از اخذ رأی، انتخابات باید دو هفته به تعویق افتد و روشن است كه در اینجا فلسفه چنین قانونی ناظر به مورد فوت تنها نیست و منظور، خروج یكی از كاندیداهای مؤثر از جریان انتخابات است لذا تقاضای تعویق انتخابات ریاست جمهوری را دارم و پیشنهاد می نمایم كه به منظور آنكه تداركاتی كه وزارت كشور تهیه دیده است هدر نرود انتخابات مجلس شورای ملی را جلو اندازند چون رئیس جمهور به هر ترتیب قبل از مجلس شورای ملی نمی‌تواند كار خود را شروع كند زیرا مطابق قانون اساسی موظف است در برابر مجلس سوگند یاد كند و نخست‌وزیر و وزراء نیز باید با رأی تمایل مجلس انتخاب شوند. به دلایل مذكور و بسیاری دلایل دیگر كه در صورت ضرورت به استحضار خواهد رسید ایجاب می‌كند كه انتخابات ریاست جمهوری به تأخیر افتد كه قطعاً به صلاح ملت و انقلاب است و عدم تأخیر، ضایعات فراوانی بوجود خواهد آورد. اضافه بر تمام آنچه كه اشاره شد تقاضا دارم كه میزان مخارج تبلیغات انتخابات و منابع تأمین آن از طرف هر یك از كاندیداها روشن شود و این موضوع بهترین محك تمیز افراد درست از نادرست خواهد بود. افشاء ساختن كلیه اسناد یافت شده در جاسوسخانه آمریكا می‌تواند گام بسیار بزرگ دیگر در جهت طبیعی ساختن جو انتخابات باشد.

با تقدیم احترام ـ سیدحسن آیت

در مجلس شورای اسلامی

در اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی پس از پیروزی انقلاب، شهید آیت با به دست آوردن 1346899 رأی یعنی 9/63% از آراء مردم شریف تهران به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و مردم ما یكبار دیگر مراتب حق‌شناسی و قدردانی خود را نسبت به فداكاریهای این شخصیت بزرگ نشان دادند. در اینجا این نكته مهم تاریخی را خوب است یكبار دیگر به یاد بیاوریم كه دفتر هماهنگی بنی‌صدر از شدت عناد و دشمنی كه با آیت داشت، خواستار حذف اسم آیت از لیست حزب جمهوری اسلامی شده و اعلام كرده بود كه حاضر است هر 30 نفر افراد معرفی شده از طرف حزب و گروههای ائتلافی را بپذیرد، به شرط اینكه اسم آیت در بین كاندیداها نباشد؛ و سرانجام دیدیم كه وقتی با شكست مواجه شدند و آیت با آراء درخشان مردم تهران انتخاب شد، با توسل به حیله های شیطانی و برپا كردن جنجال نوار معروف درصدد برآمدند كه اعتبارنامه او را در مجلس ابطال كنند ولی همانطور كه شهید آیت به هنگام دفاع از خود در مجلس گفت: بنی‌صدر و دارودسته او مكر و خدعه كردند ولی مكر و حیله ایشان به خودشان برخواهد گشت و چنین شد و آیت در نزد ملت مسلمان و فداكار ما روسفید و روسیاهی برای بنی‌صدر و دارودسته جنایتكار او باقی ماند و دچار همان سرنوشتی شدند كه در خور آنان بود.

نقش آیت در مجلس شورای اسلامی، بسیار برجسته و درخشان بود او كه در بسیاری زمینه‌ها صاحبنظر بود به علت داشتن وسیع و معلومات گرانبهائی كه داشت در زمینه‌های بحث بودجه بحثهای تدوین آئین‌نامه مجلس، نقش فعالی را به عهده داشت. شهید آیت در همین دوران خدمت در مجلس، چهره بسیاری از منافقین و افراد وابسته به غرب را افشاء كرد و حقیقتاً علیرغم كوتاه بودن دوره زندگی پارلمانی او به جرأت می‌توان رفتار و گفتار شهید آیت را در مجلس الگوی برجسته‌ای از یك نماینده مؤمن و متعهد و انقلابی محسوب كرد. گزیده‌ای از سخنان پیش از دستور شهید آیت در مجلس شورای اسلامی، بیانگر این مطلب است.

 

 

 

خصوصیت و ویژگی‌های شهید آیت

اول: اطلاعات سیه او در زمینه سیاسی و انقلابهای جهان

می‌دانید كه آیت در چندین رشته تحصیل كرده بود: در حقوق، ادبیات، علوم اجتماعی، عربی. او اینها را درس می‌داد، در دانشگاه ملی عربی را به دانشجویان تدریس می‌كرد، حقوق را به دانشجویان در مدرسه عالی قضائی قم و جاهای دیگر تدریس می‌كرد، ادبیات و علوم اجتماعی را در مدارس مختلف و دانشكده‌های مختلف تدریس می‌كرد و با سه زبان عربی، انگلیسی و فرانسه آشنائی داشت اما اینها در مقابل اطلاعات سیاسی او بسیار بسیار ناچیز بود دوستانش وقتی می‌خواستند از او نام ببرند می‌گفتند دایره‌المعارف رجال سیاسی ایران و جهان. كافی بود شما در تاریخ پنجاه سال اخیر (بخصوص) یك نفر از رجال سیاسی حتی گمنام معرفی كنید تا تمام خصوصیاتش را برای شما بگوید، به شما می‌گفت كه این در چه سازمآنهایی بوده و در چه روزنامه‌هایی مقاله می نوشته، چه كتابهایی نوشته، در كدام دوره قانونگذاری شركت كرده، چه سمتهایی داشته و خط سیاسی‌اش چیست؟ حافظه‌ای بسای ربسیار قوی داست، نسبت به انقلابهای جهان مطالعاتش خیلی زیاد بود به خصوص نسبت به آنچه كه در دنیای عرب و خاورمیانه می‌گذشت. او به اندازه‌ای به مسائلی كه در خاورمیانه و كشورهای عربی می‌گذشت علاقه مند بود كه به جرأت می‌توان گفت بیشتر نطق های جمال عبدالناصر را از رادیو گوش كرده بود هر شب كه رجال برجسته سیاسی دنیای عرب نطقی داشتند كوشش می‌كرد كه خودش را به آن نطق برساند. نسبت به انقلاب فلسطین علاقه‌مند بود. تاریخ انقلاب الجزایر و تاریخ سیاسی مصر را عمیقاً مطالعه كرده بود. كتابهای زیادی در رابطه با انقلاب مصر و افسران جوان سازمان افسران انقلابی مصر و زندگی و حوادثی كه در مصر و در خصوص عبدالناصر می‌گذشت مطالعه كرده بود.

 

دوم: استحكام عقیده، جسارت و قدرت پیش‌بینی

او در آنچه كه به آن ایمان و اعتقاد داشت بسیار محكم و پابرجا بود وقتی كه می‌دانست انچه كه می‌گوید حقیقت دارد برایش مهم نبود كه چند نفر از او حمایت می‌كنند و این موضع نه تنها در دوران مبارزه، حتی بعد از پیروزی انقلاب هم مشاهده می‌شد. به هیچ وجه در فكر این نبود كه حقیقت را فدای مصلحت كند و برای بدست آوردن رضایت یك عده، حقایق را نادرست بگذارد. حقایق را خیلی خوب پیش‌بینی می‌كرد. سال 53 بود كه خفقان خیلی شدید شده بود، صحبت بود در یكی از جلسات كه آیا شما حدس می‌زنید كه در ده سال یا بیست سال آینده این حكومت با این نفوذ عظیمی كه آمریكا، این شبكه گسترده جاوسسی قدرتهای استعمارگر غرب، در آن كرده می‌تواند تغییر كند؟ و او بسیار قاطع و صریح می‌گفت كه این حكومت چند سال دیكر بیشتر عمر ندارد، و تمام نگرانیش بعد از پیروزی بود.

او همیشه می‌گفت من از این حكومت نگرانی ندارم چون مطمئنم این حكومت چند سالی بیشتر دوام ندارد، می‌گفت همه نگرانی من آن روزی است كه این حكومت ساقط می‌شود و باز می‌خواهند كهره‌سازی كنند و همان بلائی را كه بر سر نهضتهای گذشته ما آوردند باز هم بیاورند. آن خطهای انحرافی و مهره‌های امپریالیسم، درون نهضت‌های گذشته ما آوردند باز هم بیاورند. آن خطهای انحرافی و مهره‌های امپریالیسم، درون نهضت جاسازی بشوند و انقلاب و نهضتی را از درون منفجر كنند. این بزرگترین نگرانیش بود و به راستی باید این را بگویم كه در راه افشای این مهره‌های بعد از پیروزی و در افشای این چهره‌های مزدور بیشترین نقش را بازی كرد و خود قربانی این هدف شد.

 

سوم: او برخاسته از ستمدیدگان و محرومان جامعه بود:

آنها كه اینقدر دم از مبارزات طبقاتی می‌زنند و اكثر رهبرانشان در رفاه و آسایش مادی به سر می‌برند بیایند زندیگ این برادر شهید را مطالعه كنند؛ او متعلق به مردم مرحوم این جامعه بود او در عین حالی كه این همه بار مسئولیت مبارزه را به دوش گرفته بود ناگزیر بود كه ساعتهای زیادتری، بیشتر از آنچه كه رسماً باید تدریس كند به تدریس در جاهای مختلف بپردازد تا بتواند امرار معاش كند و زندگیش را تأمین كند. یكی از مسائلی كه در طول مبارزات برای وی پیش آمده بود خانه به دوشی ایشان بود، بخاطر اینكه خانه نداشت هر روز از این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم كه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم مه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم كه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به آن خانه می‌رفت و یك مقداری از مدارك مهم كه پیش او بود همواره در خطر بود، در این خانه به دوشی، یك روز در چهارراه سیدعلی، یك روز در خیابان شمیران، احتمال داشت در این حمل و نقل‌ها و در این رفت‌و‌آمدها و جابجا شدن‌ها مدارك درز پیدا كند. بالاخره با فشار و اصرار دوستان او را مجبور كردند با پول قرض گرفتن از بانك و با هزار جور گرفتاری یك خانه بسیار محقری در نارمك بخرد همین خآنهای كه هنوز هم در آنجا زندگی می‌كرد و در آنجا شهید شد كه هنوز هم روی این خانه بدهكاری دارد. یك انسانی كه این همه در مبارزات نقش داشته چقدر باید بخاطر مسائل مادی در فشار باشد و این موضع طبقاتی آیت بود.

چهارم: اصولی بودن برخوردهایش

آیت یكی از اصولی ترین افراد بود، با هیچكس شوخی نداشت، هیچ گاه حرفهای زننده و زشت در مورد بدترین دشمنانش بكار نمی‌برد، همواره با مسائل اصولی برخورد می‌كرد و دشمنانش را آنطوری كه بودند می‌دید. می‌گفت من می‌دانم كه او در این مورد پیروز می‌شود، می‌دانم كه او قویتر از من است اما من باید در مقابل او بایستم. هیچ وقت در انتقادها و برخوردها از حدود اخلاق اسلامی خارج نمی‌شد، آن روزی كه بنی‌صدر به ریاست جمهوری رسید و می‌خواست به یك شكلی در داخل حزب جمهوری اسلامی شكاف بیاندازد و افراد حزب را به جان هم بیندازد خیلی علاقه داشت كه با آیت تماس بگیرد و پیغامهای زیادی داده بود كه بگوئید بیاید اینجا بنشینیم با هم صحبت كنیم، آن مناعت طبعی كه در آیت بود حكم كرد كه پیغام بدهد من با تو كاری ندارم، اگر كاری دارید تشریف بیاورید منزل ما. بالاخره دو تن از دوستان وی واسطه شدند كه جای ثالثی انتخاب كردند كه بنی‌صدر و آیت در آن جلسه تا 2 یا 3 نیمه شب 4 یا 5 ساعت مذاكره كردند. (و بجاست آن برادران كه آن شب آنجا بودند تا آنجا كه حافظه‌شان یاری می‌كند چیزهایی را كه آن شب گفته شده و ردوبدل شده، به روی كاغذ بیاورند تا به عنوان یك سند تاریخی استفاده شود.) آن روز بنی‌صدر كوشش كرده بود كه ببیند می‌تواند آیت را به این سمت بكشاند و در مقابل حزب قرار بدهد اما برخورد آیت با او اصولی بود؛ به او گفته بود كه اگر باز هم انتخاب بشوی من مخالف تو هستم، و به تو رأی نخواهم داد اما در چهارچوب نظام جمهوری اسلامی اگر درست حركت كنی، اگر در خط اسلام حركت كنی از تو حمایت خواهم كرد و اگر انحراف پیدا كنی در مقابلت خواهم ایستاد. (بنی‌صدر به دنبال همین جلسه بود كه فهمید با او نمی‌تواند كنار بیاید و كوشید كه چهره او را در جامعه خراب كند و مسئله نوار را مطرح كرد) برخورد او با مسائل خیلی اصولی بود. وقتی كه راجع به بودجه صحبت می‌شد، در یكی از جلسات همه فشار می‌آوردند كه شما چرا این قدر روی مسئله بودجه انتقاد می‌كنید او یك تنه در مقابل همه این حرفها ایستاد، می‌گفت ما در عین حالی كه این دولت مكتبی را حمایت می‌كنیم اما قراركان بر این نیست كه هر چیزی را چشم بسته قبول كنیم، بایستی حقایق را گفت و روی چیزهای صحیح ایستاد. و اینها همه نشان‌دهنده برخوردهای اصولی او بود.

پنجم: آیت مكتبی بود

سخت به اسلام عشق می‌ورزید، اگر مرامنامه سازمان مخفی شهید آیت كه چهارده تا اصل است شكافته شود همان مرامنامه كه سال 1346 تدوین شد، اصل سیزدهم آن می‌گوید: اسلام كاملترین دین و پاسخگوی كلیه احتیاجات انسانی در هر زمان و مكان بوده و بهترین تضمین برای صیانت ارزشهای مادی و معنوی بشریت است و در تدیون این اصل آیت نقش مهمی داشت. او معتقد بود كه اسلام را ما نباید محضور كنیم و زندانی كنیم در چهارچوب ایران و در مرزهای ایران، سخت به بین‌المللی كردن اسلام و به جهانی كردن اسلام و به جهانی كردن اسلام اعتقاد داشت و یك مقداری علاقه او به عبدالناصر و به سایر كسانی كه بیشتر انقلاب و اسلام را به صورت جهانی می‌خواستند مطرح كنند از همین جا نشأت می‌گرفت و می‌گفت به جای اینكه بایستیم تا بیایند در خانه ما به ما حمله كنند ما باید سراغ دشمنان برویم و در سطح منطقه و خاورمیانه در خانه آنها با آنها بجنگیم. از اول پیروزی انقلاب می‌گفت هر روز مسامحه در مقابل عراق و سایر قدرتهای استعمارگر و دست‌نشانده منطقه به زیان ما تمام خواهد شد. او به خط نه شرقی و نه غربی سخت اعتقاد داشت كه بهترین نمونه دشمنان او هستند. شما می‌بینید یك طیف وسیع از نیروهای چپ و راست در مقابل او ایستاده بودند، جبهه ملی كه سخت زیر نفوذ آمریكا است و آمریكا تا اعماق آن نفوذ كرده و مهره‌های خودش را جاسازی كرده و احزاب وابسته به آن پیكار، طوفان و امثال آن همه و همه مخالف سرسخت او بودند و این نشانگر این است كه او در خط نه شرقی و نه غربی حركت می‌كرد.

ششم: پرتلاش و پركار بود

بسیاری از شبها را بیش از یكی دو ساعت نمی خوابید و كار می‌كرد. كسی كه انقدر ناراحتی قندش زیاد شده بود كه دكتر به او گفته بود حتماً باید انسولین بزنی و نمونه اراده قوی او در این مورد خاص كه به پزشك گفته بود چون انسولین یك حالت اعتیاد می‌آورد من انسولین نمی‌زنم و دلیلش هم این بود كه می‌گفت اگر ما را دستگیر كنند در زندان ممكن است همین مسئله انسولین، انسولینی كه اعتیاد پیدا كردم یك نقطه ضعفی بشود و ما را زیرفشار قرار بدهند و به پزشك گفته بود من انسولین نمی‌زنم اگر دوایی، قرصی، رژیم غذایی بخواهی من رعایت می‌كنم . پزشك به او گفته بود اگر انوسلین نزنی تا یكی دو ماه دیگر می‌میری گفته بود بمیرم. انسولین نزد و جالب این كه بعد از چند ماه وقتی خونش را آزمایش داده بود میزان قند او كاهش پیدا كرده بود. اراده‌ای خیلی وقی داشت. در مقابل این مسائل بسیار پرتلاش و پركار بود. اكثراً شبها تا ساعتهای یك و دو جلسه داشت در عین حال سخت به تدریس، به مطالعه، به مطالعه اخبار سیاسی جهان، تحلیل‌ها و غیره مشمول بود و از مسائل روز به هیچ وجه عقب نمی ماند.

هفتم: اعتقاد عمیق او به انقلاب فرهنگی

او معتقد شده بود اگر انقلاب فرهنگی ما به ثمر نرسد ما در این انقلابمان پیروز نخواهیم شد و پیروزی‌هعای بدست آمده را از دست خواهیم داد.

 

شهادت و پس از شهادت

همسر شهید آیت در مورد شهادت او سخن می‌گوید:

بسم‌الله‌الرحمن الرحیم ـ آن روز ساعت 5/6 صبح جلسه داشت مثل اینكه آن روز به من الهام شده بود كه حادثه‌ای پیش خواهد آمد، محسن را بیدار كردم، محافظ هم در حیاط قدم می‌زد و ماشین را اماده می‌كرد قبل از اینكه از منزل خارج شود تلفن زنگ زد، گفتم امروز كمی دیر برو، مجلس اكثریت پیدا كرده، خسته‌ای، مریضی، چند روزی مرخصی بگیر گفت نه، هفته آینده مجلس راجع به مطبوعات جلسه خواهد داشت (مدتها بود كه روی لایحه مطبوعات كار می‌كرد) بعد از لایحه مطبوعات شاید یك هفته‌ای مرخصی بگیرم خلاصه با تلفن صحبت كرد، چند دقیقه به هفت مانده بود، معمولاً من بدرقه‌اش می‌كردم ولی آن روز در آشپزخانه‌ كار داشتم، باعجله به آشپزخانه رفتم، رفت توی حیاط و سوار ماشین شد، از در خارج شدند، ناگهان صدای رگبار شنیدم رفتم بالای تراس، دیدم خودش را انداخت پشت بشكه نفت، مرتب صدای رگبار می آمد و من هم فریاد می‌كشیدم، دویدم توی كوچه، راننده شوكه شده بود، چند ثانیه بیشتر طول نكشید همه ماجرا بین یكی دو دقیقه به هفت اتفاق افتاد دیدم محافظش تیر خورده و خونریزی دارد و خودش هم از ناحیه گردن و مغز تیر خورده بود، او را از ماشین بیرون كشیدم دیدم ازبینی و دهانش خون بیرون زد، رنگش زرد شدو....

دكتر آیت، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو شورای مركزی حزب جمهوری اسلامی شهید شد

سرویس خبری – در اربعین 72تن از شهدای پاكباز اسلام ویاران وفادار امام و در چهلمین روز شهادت بسیاری از اعضای متعهد حزب شهید پرور جمهوری اسلامی، دكتر حسن آیت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو دیگر این حزب حین خروج از منزل مسكونی خود مورد سوءقصد قرار گرفت و به جمع یاران گلگون كفن خویش پیوست .

براساس گزارشهای رسیده دكتر حسن آیت صبح دیروز هنگامیكه به همراه دو محافظش از منزل خود واقع در خیابان 30 متری نارمك كوی افشار خارج می‌شد پس از سوارشدن بر اتومبیل خود از سوی سه سرنشین یك اتومبیل بنز شیری رنگ كه از ساعت‌ها قبل در انتظار ایشان بودند مورد هدف دهها گلوله قرار گرفت و در دم به شهادت رسید. ترویست ها نیز پس از این جنایت در حالی كه از معركه می‌گریختند تنها شخصی را كه از دور شاهد قضیه بود زیر گرفته و به این تربیت متواری شدند.

در این حادثه همچنین محافظان دكتر حسن آیت كه از ناحیه دست و كمر مجروح شده بودند به بیمارستان 17شهریور انتقال یافتند، در این رابطه یكه از مجرومین سرپایی معالجه و دیگری بستری گردید. جسد دكتر آیت نیز به بیمارستان رویال انتقال یافت. گفته می‌شود كه بیش از 50گلوله به طرف اتومبیل شهید دكتر آیت و محافظانش شلیك شده است و به همین دلیل تمام نقاط اتومبیل سوراخ سوراخ شده است.

شهید حسن آیت تنها كسی بود كه ئجلوتر از همه پرده از چهره ضد اسلامی بنی صدر و دارو دسته اش برداشت و غائله‌ای‌كه منافقین تحت عنوان «نوار آیت »به راه انداختند امروز حقانیت وی رابه ثبات می‌رساند.

(روزنامه جمهوری اسلامی -15/5/60)

 

 

منبع : سازمان مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 12 مرداد 1389    | توسط: میلاد    | طبقه بندی: حوادث تاریخی،     |
نظرات()